Hızlı İndekslenmek İçin Site Haritası Oluşturun

\"sitemap\"Google, yeni Caffeine sistemiyle birlikte siteleri hızlı bir şekilde veritabanına kaydetmeye çalışıyor. Sitenizdeki sayfalar kompleks bir düzene sahipse, içeriğinizin hızlı bir şekilde kaydedilmesi ve indekslenmesi zorlaşacaktır. İşte bu noktada Google, site yöneticilerinin işini site haritası işlevi ile kolaylaştırmaktadır.

Site haritası bulunan sitelerin sayfaları ve bağlantıları, Google tarafından hızlı bir şekilde veritabanına kaydedilir. Bu özellikle çok sayıda sayfası olan büyük siteler için büyük fayda sağlar.

Sitenizde bir site haritası olulturmak için şu adresi kullanabilirsiniz. Ayrıca büyük siteler için hazırlanmış olan Site Map Builder yazılımını buradan indirebilirsiniz.

Site haritanızı oluşturduktan sonra .xml ve .xml.gz formatında 2 dosya elde edersiniz. Site haritanızı Google\’a bildirmek için ise http://www.google.com.tr/webmasters/ adresine gidin. Ardından Site yöneticisi araçları (Site Haritaları dahil) seçeneğine tıklayın. Burada sitenizin size ait olduğunu doğrulamanız gerekecek. Bu doğrulma işlemi için size sunulan alternatiflerden birini uyguladıktna sonra, site haritaları bölümünden sitenizi ekleyebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra Google, sitenizdeki bağlantıları hızlı bir şkeilde veritabanına kaydedecektir.

Eşleştirilen İçeriklere Göz Atın