Teknoloji

İnceleme: Blackberry Playbook

\"BLACKBERRYApple’ın piyasadaki baskın gidişatı sona mı eriyor? iPad’in piyasaya çıktıktan sonra, bu modelin zayıf özelliklerini geliştirip alternatif ürünler ortaya çıkmaya başladı. Tablet savaşları başlıyor. Samsung Galaxy Tab ile Blackberry Playbook da yakında karşımıza çıkacak.

Şimdi Playbook’un özelliklerini inceleyelim:

Playbook, 7 inçlik bir ekran kullanıyor. Çözünürlüğü ise 1024 x 768 piksel. Tüm tablet bilgisayarlarda olduğu Playbook’un da ekranı dokunmatik ve çoklu dokunuşu destekliyor. Ekranın ufak olmasından ötürü ise daha hafif. Ağırlığı ise sadece 400 gram. Ayrıca 1 GB bellek kullanıyor. Sabit disk kapasitesi olarak iki alternatif suuşmuş: 16 GB ve 32 GB.

Playbook, Blackberry’nin kendi Tablet işletim sistemini kullanıyor. Blackberry şirketi bu yeni işletim sistemi ile birlikte tüm Blackberry ürünleri ile uyum içinde olacağını belirtiyor. Ayrıca Playbook’un Flash desteği var.

Çift çekirdekli işlemci kullanan Playbook, \”hızlı\” kavramının hakkını veriyor. Grafik kartı için ise bir açıklama yapılmamış.

Playbook’un ön kısmında 3 mega piksel arka kısmında ise 5 mega piksellik kamerası var. Ayrıca arka kısımdaki kamerasının HD video kayıt yapabilme özelliği de bulunuyor.

Blackberry Playbook, Bluetooth 2.1 + EDR ve Wi-Fi destekliyor.

Playbook, fiziksel bağlantılarda mikro HDMI ve mikro USB bağlantıları kullanıyor.

Apple, Tabletinin 10 saat internet, video ve müzik kullanımı sağladığını iddia ediyor. Blackberry ise konferansta pil ömrü ile ilgili bir açıklama yapmadı.

Blackberry Playbook, 2011’in ilk yarısında piyasaya çıkacak. Playbook hakkında bilinmeyenler arasında fiyatı da bulunuyor.

Eğer Playbook’un fiyatı dudak uçuklatır cinsten olmayacaksa marketteki en iyi tablet PC olacağı açık.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et