WebMaster

Hemen Çıkma Oranını Azaltarak AdSense ile Nasıl Daha Fazla Kazanabilirsin?

Google Analytics, hemen çıkma oranını yalnızca tek bir sayfayı gördükten sonra sitenizden ayrılanlar anlamına gelen, tek sayfalık oturumların yüzdesi olarak tanımlar. Hemen çıkma oranınız yüksek olduğunda, AdSense reklamlarınızın büyük bir yüzdesi ziyaretçileriniz tarafından görülemeyeceği anlamına da gelir.

Hemen çıkma oranını düşürmek için Inside Adsense blog sitesinde AdSense yayıncısı Brandon Gaille‘in bir yazısı var ve bunu sizler için Türkçe’ye çevirdim.

Brandon Gaille şunları söylüyor:

Yıllar geçtikçe, sitelerimin ve müşterilerimin sitelerinin hemen çıkma oranını sürekli düşürmek için bu konuyu defalarca araştırdım. A / B testi ve derin analiz araştırmalarının sayısız saatiyle, sıçrama oranını sürekli düşüren 25 taktik tespit edebildim.

Bu taktiklerin çoğuyla ilgili en iyi şey, genellikle birkaç dakika içinde bir araya getirmeleri ve ertesi gün sonuç almaya başlayabilmeleridir.

İPUCU 1- Her paragraf başına 7 cümleden fazla kullanma

Gerçekten uzun bir paragraf, ziyaretçileri kolayca vazgeçirebilir ve onları geri düğmesine basmasına neden olabilir.

Çoğu blogger, yazılarını bir masaüstü veya dizüstü bilgisayara yazar. Bir bilgisayardan 12 ila 15 cümle arası bir paragraf çok korkutucu görünmüyor. Ancak, blog ziyaretçilerinin % 50’sinden fazlası, sitedeki mesajları okumak için telefonlarını kullanıyor. Bir telefonda, bu uzun paragraflar tüm ekranı dolduracak ve hemen çıkma oranınızı artıracaktır.

Paragraflarımı farklı boyutlara ayırmayı severim. Bu, yazıların metinlerini görsel olarak uyarıcı hale getirebilir; bu da tarayıcıları okuyucular haline getirebilir.

Bazen tek cümleden oluşan bir paragraf kullanarak, makale akışını hızlandıracak ve güzel beyaz alan ekleyecektir.

İPUCU 2- Sütun genişliğini 700 ile 800 piksel arasında tutun

Kenar çubuğunu (sidebar) terk etmeyi düşünen birçok büyük isim blog yazarı var. Kenar çubuğu, bir zamanlar yaptığınız kadar çok tıklama almamasına rağmen bu, büyük ölçüde mobil trafiğin artmasından kaynaklanıyor.

Kenar çubuğu olmayan bir yayın, 800 pikselin çok ötesinde bir sütun genişliğine sahip olacaktır. Bu, içeriğinizin bir masaüstü bilgisayarda çok uzun görünmesine neden olacak. Etkileşim için ideal genişlik 700 piksel olup her satır başına 80 ile 90 karakter arasında izin verecektir.

Smashing Magazine, web sitelerindeki tipografik tasarım kalıpları üzerine bir araştırma yaptı. En yüksek katılım oranına sahip web sitelerinin bir bölümüne baktıklarında, bu sitelerin çoğunun satır başına 75 ila 90 karakter içerdiklerini tespit ettiler.

İPUCU 3: Başlıklar ve alt başlıklar ile içeriğinizi düzenleyin

Milyonlarca sayfa görüntülemeleri ve milyonlarca ısı haritalarını incelemeye dayanarak, blog yayınlarının ziyaretçilerinin, bir okuyucu ve tarayıcı karışımı içerdiğini buldum. Kesin olmak gerekirse, sonuçlar %40 okuyucu ve %60 tarayıcı olduğunu gösterdi. Okuyucular başlangıç paragrafını okuyarak başlarlar ve tarayıcılar tüm yazı boyunca ilerler. Tarayıcılar, her bir üstbilgi ve alt üstbilgiyi okumak için kaydırmayı durdururlar.

Büyük çoğunluk ilgi çekici başlıklar oluşturmakta başarısız olmuştur. Başlıklara bölünen en kolay yazı türü listelenmiş yazılardır. Örneğin, “Başarıya Yol Açan 13 Alışkanlık”.

Her alışkanlık cesur bir başlığa dönüştürülmeli ve kendi başlığı olarak tek başına durmalıdır. Buradaki amaç, on üç çekici başlık oluşturmaktır. Her başlık, okuyucunun ilgisini çekmek ve bunları okumaya yönlendirmek için tasarlanmıştır.

Hemen çıkma oranınızı düşürmek için bu üç ipucundan memnun kaldıysanız, buradaki yazımı da okuyun derim.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et