WebMaster

Google Zararlı Site Uyarısı

Bu yazıda önemli bir google uyarısını açıklamak istiyorum. Bir süredir blog sitemle ilgilenemedim. Bu süre zarfında Bulanca blog sitem saldırıya uğramış ve birçok zararlı kod, sayfalarımıza entegere edilmiş. Dolayısıyla da google sitemizi zararlı site olarak belirlemiş ve arama sonuçlarında kullanıcılara “Uyarı: Bu siteyi ziyaret etmek bilgisayarınıza zarar verebilir!” uyarısını vermiş. Bu sorunumu az bir masrafla çözdüm ve sizlere yeniden ulaşma imkanı buldum. İşte bu noktada sizinde böyle bir durumla karşı karşıya kalmanız durumunda yapmanız gerekenleri anlatacağım:

Öncelikle FTP üzerindeki zararlı kodlar veya bulaşan virüs temizlenmelidir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra site google tarafına google webmaster sayfalarından Site Yöneticisi Araçları‘na ingilizce olarak webmaster tools kısmına eklenmelidir.

Site eklendikten sonra sitenin sahibi olduğunuz belirten bir doğrulama kodu eklenmelidir.  (Bu eklemeyi Meta Tag olarak gerçekleştirin)

Daha sonra meta tag eklendikten sonra site yöneticisi sayfasından siteyi doğrula dedikten sonra google sizi site sayfasına yönlendirmektedir. Bu alanda ilk sırada zaten site google üzerinde “Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir” şeklinde yayınlandığı için ilk sırada kırmızı uyarı yazısı gelmektedir.

Bu alanda “Bu site kötü amaçlı yazılım dağıtıyor olabilir. Daha Fazla Bilgi…” yazmaktadır. Daha fazla bilgiye tıkladıktan sonra google yapılması gerekenler hakkında bilgiler sunmaktadır.

Açılan bilgilendirme sayfasında son sırada İnceleme talebinde bulunun linkine tıklayarak google a sitemiz hakkında incelemede bulunması gerektiğini belirtiyoruz.

Açılan sayfada ilk alandaki “Kötü niyetli yazılımları veya kötü niyetli yazılım bağlantılarını sitemden StopBadware.org\’un Web Siteleri için Güvenlik İp Uçları doğrultusunda kaldırdığımı onaylıyorum.” seçeneğini işaretliyerek alt kısımdaki “İnceleme isteğine ilişkin yorumlar (İsteğe bağlı)” alanına da

We have deleted from website all detrimental contents.
We are expecting you look over the website again and reopen the ban our website on google search enginees.
Cheers!!

yazarak işlemleri tamamlayabilirsiniz. İşlem tamamlandıktan sonra sayfamızda “İnceleme isteğiniz kabul edildi. Lütfen isteğinizin sonuçlarını görüntülemek için daha sonra tekrar bakın.” şeklinde bilgilendirme yazısı gelecektir. Bundan sonra gün gün google webmaster sayfamızdan uyarının kalkıp kalkmadığını kontrol etmemiz gerekmektedir. 

Google bu işlemlerden sonra herhangi bir sorun olmaması durumunda bazı alanlarda 1-2 gün bazı alanlarda 7-10 gün arasında site için bulunan yazıyı kaldırmaktadır.

Google uyarıyı kaldırdıktan sonra “Googlebot ana sayfanıza başarıyla erişti. Sitenizdeki sayfalar Google’ın dizinine eklendi.” şeklinde bilgi yazısı getirecektir.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et