WebMaster

Arama Konsolunda video sonuçları için yeni raporlar alın

Video, çevrimiçi bilgi tüketmek için kullanılan önemli ve büyüyen bir ortamdır. İnsanların Google’da yararlı ve ilginç videolar bulmasını mümkün olduğunca kolaylaştıran Google, videolarınızın Arama’daki performansını anlamanıza ve video işaretlemenizi iyileştirmeye yönelik fırsatları belirlemenize yardımcı olacak iki yeni araç sunuyor.

Kişiler bugün Google Arama’da videoları görmesinin üç ana yolu vardır: ana Arama sayfasında; videolar Arama sekmesinde ve Keşfet:

Video Geliştirme Raporu

Yapılandırılmış veriler, arama motorlarının videoların bir sayfada ne zaman göründüğünü anlamalarına yardımcı olabilir, böylece bir videonun süresi, yükleme tarihi ve diğer meta veriler ve önizlemeler hakkında doğru bilgiler dahil olmak üzere zengin bir görsel işlemle görüntülenebilirler . Bu da kullanıcıların tıklamadan önce videonuzda ne bulacaklarını daha iyi anlamalarına yardımcı olur.

Artık videoları eklemek için yapılandırılmış veri kullanan siteler için Arama Konsolu’nda “Videolar” için yeni bir rapor kullanıma sunulmuştur. Rapor, sitenizde uygulanan biçimlendirme ile ilgili tüm hataları ve uyarıları görmenizi sağlar. Bir sorunu çözdüğünüzde, etkilenen sayfalarınızı yeniden tarayarak çözülüp çözülmediğini doğrulamak için raporu kullanabilirsiniz.

Performans Raporunda Video Görünümü

Arama Konsolu performans raporu zaten video sekmenizdeki arama sonuçlarının performansını görme seçeneği sunar (type = video). Artık videolarınızın performansını ana Arama sonuçları sekmesinde (type = web) ve yeni “Videolar” görünümünü kullanarak Keşfet bölümünde de görebilirsiniz. Sayfanız VideoObject yapılandırılmış verileri kullanıyorsa veya Google, sayfada bir video olduğunu tespit etmek için başka sinyaller kullanıyorsa, içerik video görünümüyle görünebilir.

Bu yeni araçlar, videolarınızın Arama’da nasıl performans gösterdiğini anlamayı ve video sorunlarını tanımlayıp düzeltmeyi kolaylaştırmalıdır. 

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et