WebMaster

Google Web Spam Raporu 2018

Google, 21 Mart tarihinde 2018 yılına ait web spam raporunu yayınladı.

Google, herhangi bir arama için en kaliteli sonuçları sağlamayı amaçlıyor. Bunun bir parçası olarak, “web spam” dediği şeyin web yöneticisi yönergelerini ihlal eden arama deneyimini, içeriği ve davranışları düşürmemesi için harekete geçiyor. Çabalar, kullanıcıların ziyaret ettiği sonuçların %1’inden daha azının spam sayfalar olmasına yardımcı olmak.

Google 2018’de web spam ile nasıl mücadele etti?

Google’ın 2018’de savaştığı spam türlerinden üçü göze çarpmaya devam ediyor:

Saldırıya uğramış web sitelerinde spam: 2017 yılında, arama sonuçlarında saldırıya uğramış web sitelerinde spam’de önemli ölçüde bir azalma olduğunu görmüştük. Google, 2017 yılı web spam raporunda, arama yapan kullanıcıların yüzde 1’inden daha azının arama sonuçlarından spam bir siteyi ziyaret ettiğini açıklamıştı. Bu eğilim 2018’de, arama sonuçlarını etkilemeden veya birine zarar vermeden önce saldırıya uğramış web sayfalarının daha hızlı keşfedilmesiyle devam etti. Saldırıya uğramış sitelerdeki spam’lerin aramayı nasıl etkilediğini azaltsalar da, saldırıya uğramış web siteleri, web güvenliğini etkileyen önemli bir güvenlik sorunu olmaya devam etmekte.

Google, saldırıya uğramış bir web sitesini kurtarmalarına yardımcı olacak kaynaklar sunarak web sitelerine zarar veren web yöneticilerine yardımcı olmaya kararlı. olduğunu bildiriyor.

Kullanıcı tarafından oluşturulan spam: Bu spam türü, Google için sürekli bir odak noktası olmuştur. Kullanıcı tarafından oluşturulan spam, forumlardaki spam mesajların yanı sıra, hiçbiri insanlar tarafından tüketilmemesi gereken ve tümü kullanıcılara değer katmazken konuşmaları engelleyen ücretsiz blog ve platformlardaki spam hesaplarını içerir. 2018 yılında, arama kullanıcıları üzerindeki bu tür spam’lerden kaynaklanan etkileri, % 80’den daha fazla azalttı. Web sitelerinin sömürülmesini engellenemese de, web sitelerinin sahiplerinin kendilerini nasıl koruyacaklarını öğrenmelerini kolaylaştırmak istiyor, bu nedenle sitenizin ortak alanlarının kötüye kullanımını nasıl önleyeceğiniz konusunda kaynaklar sağlıyor.

Link Spam: Google, arama için yetkili ve alakalı bağlantıların değerini, önemli bir sıralama sinyali olarak korumaya devam etti. Korkunç link spam’ları ile hızlı bir şekilde uğraşmaya devam etti ve sıralamayı değiştirmek için daha az etkili linkleme uygulamaları yaptı. Her şeyden önce, yıllar içinde bağlantı kurma uygulamalarıyla ilgili olarak ortaya çıkan birçok efsaneye dokunmak için web yöneticileri ve SEO’larla bağlantı kurmaya devam etti. Web sitesi sahiplerine, daha iyi bir sıralama ve harika içerik oluşturmaya odaklanma girişimleri olarak bağlantılar kurmaktan uzak durursanız, efsaneler veya gerçekler hakkında endişelenmenize gerek olmaması gerektiğini hatırlatmaya devam etti.

Google, her türden spam ile mücadele etmenin en iyi yollarından birinin, web sitesi sahiplerini yalnızca kaliteli içerik oluşturmaya teşvik etmek olduğunu düşünüyor. SEO başlangıç ​​kılavuzu gibi kaynaklar en iyi uygulamaları vurgular ve Google Arama sonuçlarında iyi görünmeleri için gereken bazı genel mitleri ve yanlış anlamaları bozar. Link spam’larını bildirmek, bu tür kötüye kullanımla mücadelede yardımcı olmanın ve arama sıralamasında adaleti korumaya yardımcı olmanın harika bir yoludur.

Google şu açıklamayı yapıyor ki bunu cidden önemsiyorum:

Gündelik kullanıcılar, aramalarında spam, kimlik avı veya kötü amaçlı yazılım bildirerek, filtrelerimizden ve süreçlerimizden kaçan aramada spam, kötü amaçlı yazılım ve diğer sorunları bulmamıza yardımcı olmaya devam ediyor. 180.000’den fazla spam kullanıcı raporu aldık ve işleme koyduğumuz raporların % 64’ünde harekete geçtik. Bu raporlar gerçekten bir fark yaratıyor ve onları gönderen herkese teşekkür etmek istiyoruz. 

Web sitesi sahiplerine, web sitelerinde yanlış bir şey tespit ettiğimizde haber vermenin önemli olduğunu düşünüyoruz. 2018 yılında, web sitelerinin sahiplerine, sitelerinin arama sonuçlarındaki görünümünü etkileyebilecek olası iyileştirmeler ve sorunlar dile getiren 186 milyondan fazla mesaj ürettik. 

Bu bildirimleri yalnızca, Arama Konsolu’nda sitelerini doğrulayan site sahiplerine ulaştırdıkve bu iletilerin 96 milyonunu başarıyla ilettik.
İletilerin geri kalanı, web siteleriyle alakalı oldukları sürece bağlı tutulacaktır, bu nedenle bir web yöneticisi sitelerini Arama Konsolu’na başarıyla kaydettiklerinde görülebilir.

Yüksek kaliteli içerik spam’i arama sonuçlarından uzak tutar ve bu içeriği oluşturan web yöneticileri için sunduğumuz araçları ve raporları iyileştirmeye devam ettik. Hem yeni hem de iyileştirilmiş raporlar (Performans, Dizin Kapsamı, Bağlantılar, Mobil Kullanılabilirlik raporu) ve ayrıca yeni özellikler (URL Muayene Aracı ve Site ve Kullanıcı yönetimi) sunmak için Google Arama Konsolu baştan sona tamamen yeniden oluşturuldu. Bu Gelişmiş Arama Konsolu 2018’de beta seviyesinden mezun oldu ve şimdi genel olarak tüm kayıtlı web sitesi sahiplerine açık.

Modern web çalışmasını yapan ön uç geliştiricileri unutmadık ve sitelerini kullanıcılar için mükemmel kılmalarına ve aynı zamanda bir CMS’de olup olmadıklarına bakılmaksızın, kendi CSS ve JS’lerini kullanmaya bakılmaksızın arama dostu olmalarına odaklandık.

Özel ekip üyelerimiz hem çevrimiçi hem de şahsen, dünya çapındaki web yöneticileriyle düzenli olarak buluşmaktadır. SEO, geliştiriciler ve çevrimiçi pazarlamacılar dahil olmak üzere toplam 170.000’den fazla izleyiciye, 190’dan fazla çevrimiçi çalışma saati, çevrimiçi etkinlik ve 76’dan fazla şehirde çevrimdışı etkinlikler gerçekleştirdik. Tokyo, Singapur, Zürih ve Osaka’da dört arama etkinliğinin yanı sıra Hindistan’da düzenlenen 11 kentli Arama Konferansı’na ev sahipliği yaptık.

2019’da herkese spam’siz Arama deneyimi sunmak için çalışmalarımızı sürdürmeyi umuyoruz!

https://webmasters.googleblog.com/2019/03/this-year-in-search-spam-webspam-report.html
youtube abonnees kopen

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et