WebMaster

Arama Konsolunda Domain Genelinde Veri Bildirme

Google, sitenizin Google Arama Konsolu’nda en kapsamlı görünümünü elde etmek için bir web sitesinin tüm sürümlerini (http, https, www ve www olmayan) doğrulamanızı önerir.

Ne yazık ki, birçok ayrı liste, web site yöneticilerinin Google’ın alanlarını bir bütün olarak nasıl “gördüğünün” resmini anlamalarını zorlaştırabilir. Bunu kolaylaştırmak için Arama Konsoluna yeni eklenen “alan özelliklerini” kullanabilirsiniz. Bu, tam bir etki alanı için Google Arama’daki verileri doğrulamanın ve görmenin bir yolu.

Etki alanı özellikleri, tüm protokoller, alt alanlar ve yollar dahil olmak üzere etki alanı adı altındaki tüm URL’ler için verileri gösterir.  Verileri manuel olarak birleştirme gereksinimini azaltarak, web sitenizin Arama Konsolu genelinde tam bir görünümünü sunar.  Dolayısıyla, mobil sayfalar için m-nokta URL’leri kullanıp kullanmadığınızdan veya (nihayet) HTTPS’ye geçişi gerçekleştirdiğinizden bağımsız olarak , Arama Konsolu, Google Arama’nın nasıl gördüğü ile ilgili olarak sitenizin verilerinin eksiksiz bir görünümüne yardımcı olabilir.

Zaten DNS doğrulaması ayarladıysanız Arama Konsolu, önümüzdeki birkaç hafta boyunca tüm raporlardaki verilerle sizin için otomatik olarak yeni alan özellikleri oluşturacaktır.

Bu özelliğin sitenizi yönetmeyi ve verileri el ile birleştirmek zorunda kalmadan tam bir genel bakış almayı kolaylaştıracağını düşünüyorum. Kolaylıklar dilerim.

NOT: Search Console, web siteleri için aşağıdaki mülk türlerini destekler:

URL öneki mülkü:
Protokol (http/https) de dahil olmak üzere yalnızca belirtilen tam öneki içeren URL’leri barındırır.

Alan mülkü:
Tüm alt alan adlarını (m, www vb.) ve iki protokolü de (http, https) içerir.

Kaynak: https://webmasters.googleblog.com/2019/02/announcing-domain-wide-data-in-search.html

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et