WebMaster

Sitenin Kaynak Kodlarını Görme

Webmaster olarak her zaman ilgilendiğimiz bir web sitesinin kaynak kodlarına merak edip bakmışızdır. Sitenin nasıl yapılandırıldığını, hangi HTML kodlarının kullanıldığını ve nasıl programlandığını görmek isteriz. Bunun için de sitenin sayfa kaynağına yani HTML kodlarına bakmamız gerekir. Peki sitenin kaynak kodlarını görmek için ne yapılmalı?

Bunu üç farklı tarayıcı içinde açıklayacağım: Google Chrome, Internet Explorer ve Firefox.

Google Chrome’da Site Kodlarını Görme

Sayfa içinde herhangi bir boş alanda fare sağ tuşuna tıklayıp açılan menüden “Sayfa kaynağını görüntüle” seçeneğine tıklayın.

site kodlarını görme

Internet Explorer ‘da Sayfa Kaynak Kodunu Görme

1. Yol: Sayfa içinde herhangi bir boş alanda fare sağ tuşuna tıklayıp açılan menüden “Kaynağı Görüntüle” seçeneğine tıklayın.

ie

2. Yol: Tarayıcı menü araç çubuğundaki “Görünüm” menüsünden “Kaynak” seçeneğine tıklayın.

ie-kaynak-goruntule

Firefox ‘da Sayfa Kaynak Kodunu Görme

1. Yol: Sayfa içinde herhangi bir boş alanda fare sağ tuşuna tıklayıp açılan menüden “Sayfa kaynağını göster” seçeneğine tıklayın.

sayfa kaynagını goster

2. Yol: Tarayıcı menü araç çubuğundaki “Araçlar” menüsünden “Web geliştirici” seçeneği altındaki “Sayfa kaynağı” seçeneğine tıklayın.

sayfa kaynagını goster

3. Yol: Ctrl + U tuş bileşimini kullanın.

Yukarıdaki yöntemlerden birini kullanarak sitenin kaynak kodlarını görebilirsiniz.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

5 thoughts on “Sitenin Kaynak Kodlarını Görme

 • merhaba sitemde bir yerde resim var (çokküçük logo gibi ) ben bu resime sag tık sayfa kayng göster dedigimde inceliyorum ama ftp den o resimibulamıyorum yanı o ınceleden nerde oldugunu nasıl bılecegım yardım edersnz memnun olurum

 • Merhaba volkan,
  Tam olarak o resmin üzerinde tıklayıp incele dediğinde Chrome da yan tarafta bir alan belirecektir. Orada o kısmın kaynak kodlarını görebilirsin. Dolayısıyla ilgili logonun resim yoluda görünecektir.

 • Yusufselim

  E postamin ismini hatirlamiyorum,buradan nasil bulurum,,facebook giriş e postamı bulmak istiyorum,sayfa kaynağindan mümkün mü,lütfen yardim edin

 • E-posta adresinizi unuttuysanız bulamazsınız :) Sayfa kaynağı ile alakası yok.

 • dazzling

  selam.ücretli indirme sitelerindeki tarayıcı kısmına yazılan kodları nasıl bulabilirim?ücretli bir sitede öğeyi denetle ile bulunabliyor ama diğer bir sitede bulunamıyor ücretli indirsem bile o kodları bulamıyorum.bir yolu vardır ama nasıl

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et