EğitimGrafik Tasarım

Ders Motivasyonu için i-Ticket

Merhaba! Sevgili öğretmen arkadaşlarım, öğrencilerinizin derse olan motivasyonunu arttırmak ve sorduğunuz sorulara verdikleri cevaplar için ödüllendirerek onlara i-ticket (bilet) verebilirsiniz. Öğrencileriniz, biriktirdiği belirli sayıdaki bileti ise okul kantininde para karşılığı harcayabilir. Nasıl fikir?

Okulumuzdaki İngilizce öğretmenimiz bu fikir üzerine benden -ticket tasarlamamı istedi. i-Ticket tasarımlarını ingilizce olarak yaptım. Biletler üzerinde beatiful, amazing, cool, great, well done gibi dönütler haricinde öğrencinin adının soyadının yazılacağı bir alan ve bilet numaraları yer alıyor. Tasarımı yaptıktan sonra fikir çok hoşuma gitti ve kendim de bu fikri uygulamak istedim. Bende ayrıca e-Bilet adında Türkçe bir tasarım yaptım. Kendi tasarımımda Aferin ibaresiyle beraber karşısında ad soyad yazılacak bir kutu yer alıyor. Ayrıca biletleri de numaralandırdım. Bu biletleri Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinde öğrencilerim için kullanacağım.

Bu biletleri öğrencilerinin derse olan ilgilerini arttırmak ve olumlu dönütlerde ödüllendirmek için uygulayacağız.

Nasıl mı?

  1. Öncelikle aşağıda paylaştığım tasarımlardan birini (İngilizce veya Türkçe) bilgisayarınıza indirip yazıcıdan çıktı alın.
  2. A4 kağıdına aldığınız biletleri tek tek kesin.
  3. Okul kantini ile anlaşarak belirli sayıda bilet karşılığı ödeme yapacağınızı belirtin. Örneğin; 2 bilete karşılık 1 su, 5 bilete karşılık 1 tost gibi.
  4. Kantinci, biletleri teslim aldığında numaralı yerlerden keserek i-Ticket veya e-bilet yazan kısmı öğrenciye verecek. Daha sonra numaralı kısımları size teslim edecek.
  5. Ders sırasında sorduğunuz soruya doğru cevap veren, ev etkinliğini yapan, bir araştırma ödevi verdiğinizde tamamlayan vs. öğrencinize bu biletlerden 1 adet verin
  6. Öğrenci topladığı biletleri kantinde harcama yaparak kullansın.
  7. Ödül olduğu için öğrencilerimiz biletlerden alabilmek için derse daha hazırlıklı gelecek, derste daha aktif ve katılımcı olacaktır diye düşünüyorum.
i-Ticket örnek

İngilizce i-Ticket bilet (A4 boyutu) indir

e-Bilet örnek

Türkçe e-bilet (A4 boyutu) indir

facebook volgers kopen

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et