Web Tasarım

Web Yayıncılığının Avantajları ve Dezavantajları

web-yayincilikWeb’in olanaklarını kullanarak yapılan yayıncılığa kısaca web yayıncılığı denilmektedir. Oldukça yeni olmasına rağmen Web, klasik medyanın pabucunu dama atmaktadır.
Klasik medyadan oldukça farklı bir yapısı vardır. Temel ilkelerini ve özelliklerini bilmekte yarar var. Web’de bir sayfanız olması sizi dolaylı olarak web yayıncısı yapar…

Klasik medyanın aksine çok miktarda belge ve bilgiyi Web üzerinden oldukça ucuz maliyetle hedef kitlenize iletebilirsiniz. Bir gazete ya da kitabın sayfa sayısı ve dolayısıyla iletmek istediğiniz bilginin miktarı sınırlıdır. Örnek vermek gerekirse 10 megabyte’lık bir web alanına koyabileceğiniz düz metin miktarı yaklaşık olarak iki bin sayfa kadardır. Resim ekleseniz de bu rakam yine de fazla olacaktır. İletilen bilgide tek sorun Web sayfasının yüklenmesinin bazen uzun zaman almasıdır.

AVANTAJLARI

 • Bir gazetenin ya da kitabının tersine istediğiniz rengi ve istediğiniz miktarda kullanabilirsiniz. Klasik medyada renk kullanımı maliyeti otomatik olarak katlar ama Web’de bu maliyetsiz ve sınırsızdır. 
 • Web sayfaları esnektir. Bir gazeteyi ya da kitabı bir kere bastıktan sonra değiştirmeniz imkânsızdır fakat bir web sayfasını isteğiniz zaman ve istediğiniz miktarda değiştirebilirsiniz.
 • Bir gazetenin ya da derginin hazırlanması olukça zaman alabilir (dizgi, baskı, dağıtım vs.) fakat bir web sitesinin hazırlanması göreceli olarak daha az zaman ister ve yaptığınız her şeyi anında ekranda görebilirsiniz.
 • Web sayfalarının maliyeti kullanıcı başına klasik medyaya göre çok daha ucuzdur.
 • Web 24 saat açıktır.
 • Klasik yayıncılık ülke ya da şehrin sınırlarında geçerlidir ama web sayfası dünyadaki ağa bağlı herkese açıktır.
 • Web sitesi etkileşimlidir. Kullanıcıdan formlar sayesinde bilgi alabilirsiniz ya da online olarak bir şey satabilirsiniz.
 • Web kâğıt kullanarak ormanları tüketmez yani çevrecidir.

DEZAVANTAJLARI

 1. Web sayfaları ekranda okunur. Bilgisayar ekranı insanın gözünü fena halde yorar bu yüzden insanlar kısa sürede sıkılır ve sayfanızı terk edebilir.
 2. Web yoluyla herkese erişemezsiniz. Okurun ya da kullanıcının bir İnternet bağlantısı ve bir bilgisayarı olması gerekir ama klasik yayıncılıkla dağdaki çobana bile bir ufak kitapçıkla ya da broşürle erişebilirsiniz.

   

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et