Eğitim

MEB, Okullarda Sınav Uygulamalarının Nasıl Yapılacağını Açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda sınav uygulamalarının nasıl yapılacağına ilişkin detayları paylaştı.

Eğitim-Öğretim yılının başlangıcında öğrencilerin müfredatın tamamından sorumlu olacağı daha önce duyurulmuştu. İlkokul, ortaokul ve liselerde 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci döneminde ölçme ve değerlendirme uygulamalarının Kovid-19 tedbirleri doğrultusunda gerçekleştirileceği açıklandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla ilkokul ve ortaokul ile liselerde yüz yüze eğitim ve sınavlara ilişkin illere iki ayrı yazı gönderildi. Gönderilen yazıya göre liselerde bugüne kadar yapılan ölçme ve değerlendirme uygulamaları geçerli olacak. Sınav uygulama takvimi, eğitim kurumu zümre başkanları kurulunca belirlenecek ve eğitim kurumu yönetimince tüm öğrencilere süresi içinde duyurulacak. Sınavlar, ihtiyaç duyulması halinde cumartesi günleri de dahil edilerek her bir sınav için bir ders saati süre verilerek uygulanacak ve sınav soruları bu süreye uygun olarak hazırlanacak.

OKULLARDA SINAV UYGULAMALARININ AYRINTILARI AÇIKLANDI

Şimdi haberin detaylarını özet olarak verelim.

SINAV UYGULAMALARI NASIL YAPILACAK?

 1. Sınav uygulamalarında öğrencilerin oturma planı fiziki mesafeyi koruyacak şekilde, maske kullanımı ve hijyen kuralları dikkate alınarak gerçekleştirilecek. 
 2. Sınav sürecinde barınma ihtiyacı olan öğrenciler, talep etmeleri halinde, durumlarına uygun paralı veya parasız yatılı olarak ilgili mevzuat hükümlerine göre okul pansiyonlarından yararlandırılacak. 
 3. Kendisinde ya da birlikte kaldığı aile bireylerinden herhangi birisinde kronik hastalık bulunan öğrenciler ile kendisinin ya da birlikte kaldığı aile bireylerinden herhangi birisinin Kovid 19’a yakalanması veya temaslı olması nedeniyle karantina kapsamına alınan ve bu nedenle sınavlara süresi içerisinde katılamayan öğrenciler, eğitim kurumunda uygun bir zamanda ve izole bir ortamda gerekli tedbirler uygulanarak sınava alınacak.
 4. İhtiyaç duyulması halinde cumartesi günleri de okullarda sınav yapılabilecek.
 5. Sınavlar okul ortamında yapılacak. Ancak kendisinde veya ailede, birlikte kaldığı bireylerden herhangi birinde kronik rahatsızlığı bulunan ya da Kovid-19 salgınından dolayı hasta veya temaslı olan öğrenci, okul içinde uygun bir zamanda ve izole bir ortamda sınava alınacak.
 6. Herhangi bir nedenle sınavlara katılamayan ve okul yönetimince mazereti uygun görülen öğrenciler, ders öğretmeninin belirleyeceği bir zamanda ve öğrenciye önceden duyurularak sınava alınacak. 
 7. Okullarda yapılacak sınavlarda dersin öğretim programında yer alan ölçme ve değerlendirme esaslarına uyulacak.
 8. Sınavların tarihine okullardaki sınıf ve alan zümre başkanları kurulunca karar verilecek.
 9. Sınav tarihleri en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulacak ve e-okul sistemine işlenecek.
 10. Her bir sınav için bir ders saati süre verilerek uygulanacak.
 11. Liselerde beden eğitimi ve spor, görsel sanatlar ve müzik derslerinin sınavları uygulamalı yapılacak
 12. Ders etkinliklerine katılım puanı verilecek.
 13. Öğrencilerin yüz yüze eğitim, canlı ders veya EBA TV takip ve ders etkinliklerine katılımlarına göre her bir dersin haftalık ders saati sayısı 2 ve daha az olanlara 2 defa, haftalık ders saati sayısı 2’den fazla olanlara ise 3 defa ders etkinliklerine katılım puanı verilecek.
 14. Görsel Sanatlar, Müzik, Beden Eğitimi, Trafik Güvenliği, İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi, Teknoloji ve Tasarım, Bilişim Teknolojileri Ve Yazılım, Peygamberimizin Hayatı, Temel Dini Bilgiler ve seçmeli derslerde sınav yapılmayacak
 15. Görsel Sanatlar, Müzik, Beden Eğitimi, Trafik Güvenliği, İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi, Teknoloji ve Tasarım, Bilişim Teknolojileri Ve Yazılım, Peygamberimizin Hayatı, Temel Dini Bilgiler derslerinin dönem puanı, ders etkinliklerine katılım puanı ve varsa proje puanları ile oluşturulacak.
 16. Proje ve ders etkinlikleri uygulamalarının dersin özelliğine göre yüz yüze veya canlı ders ve çevrim içi diğer (e-posta gibi) ortamlarda sunulabilmesi sağlanacak.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et