Teknoloji

Yaşlı Aile Üyelerinin Bakımı için Akıllı Cihazlar

Ailemizin üyesi yaşlılarımızın bakımını iyileştirmek için akıllı cihazlar önerdim. Bu yazıda önerdiğim araçlar, yaşlı aile üyelerinizin devam eden bakımına yardımcı olabilir.

Ailenizin yaşlı bir üyesinin bakımı üstleniyorsanız, evde daha güvenli ve bağımsız bir şekilde yaşama becerisini artırmaya yardımcı olabilecek bir dizi akıllı cihaz var. Hepimiz yaşlandıkça yardıma ihtiyaç duyarız ve bende bu yazıyı aile deneyimlerine dayanarak yazıyorum.

Önerdiğim 3 Akıllı Cihaz

Amazon Echo Show
Blipcare BP kan basıncı monitörü
Hero otomatik hap dağıtıcı

Bu üç cihaz yaşlı aile bireyine, ilaçları güvenilir bir şekilde verebilmemizi, kan basıncını ölçebilmemizi ve ziyaret edemediğimizde onunla konuşabilmemizi sağlıyor. Yazının devamında bu akıllı cihazların fiyatlarını da belirteceğim.

Her cihazı kendi akıllı telefon uygulamasını indirip çalıştırabiliyorsunuz. Ancak akıllı telefon şart. Ayrıca evde veya bulunulan ortamda iyi bir Wi-Fi hizmeti olması gerekiyor. Bu, aile üyenizin odasındaki sinyal gücünü önceden test etmeniz gerektiği anlamına geliyor. Özetle yaşlı aile üyesinin akıllı telefonu olmaması veya bulunduğu oda/ev/kurumda kablosuz internet bulunmaması bir sorun olabilir. Her üç cihaz da masasının üzerinde yan yana durmalıdır. Bu da önemli bir detay. Nedenini birazdan anlayacağım.

Şimdi bu akıllı cihazları tek tek inceleyelim.

İlk olarak: Amazon Echo Show

amazon echo show akıllı cihaz

Echo Show, sesle etkinleştirilen bir ana merkez aygıtıdır. Çok basit bir video konferans kurulumuna sahiptir. Video ekranı (5 inç veya 8 inç) kritik öneme sahip, çünkü görüntülü sohbet etmemize ve ne yaptığını görmemize olanak tanır. Bu, hap alma ve tansiyon ölçme süreçleri sırasında kritik öneme sahip olduğunu gösterir. Bu nedenle üç cihaz da masasında birbirine yakın olmalı ve aynı zamanda ona cep telefonundan ulaşamadığımız takdirde onunla iletişim kurabilmenizi sağlamalı.

Amazon Echo Show aslında ailenizle bağlantı kurmanıza yardımcı olmaya hazır 5,5 inç ekrana sahip akıllı cihazdır. Alexa uygulamasına, ekranlı bir Echo cihazına bağlanabilir veya Skype’a sahip arkadaşlarınızı ve ailenizi arayabilirsiniz. Ayrıca güvenlik düşünülerek tek bir düğmeye basarak mikrofonu ve kamerayı kapatmanız sağlanıyor. Fiyatı ise 89 dolardan başlıyor.

Echo Show’un kullanımı çok basit. Arama yapmak için bir akıllı telefon uygulamasına ihtiyacınız var. Amazon’un Alexa serisi cihazlarının ikinci bir avantajı, daha iyi bir olay bildirim sürecine sahip olmalarıdır. Bu, günlük olayların sözlü hatırlatmaları için kullanışlıdır. Apple veya Google ürünleri gibi diğer ev hub’ları bu konuda o kadar kullanışlı veya yetenekli değil.

Bu cihazlardan birini önce kendi evinizde yaşlı aile üyenizle birlikte denemeli ve işlerin nasıl gittiğini görmelisiniz.

Blipcare kan basıncı monitörü

Blipcare cihazının kurulumu biraz tuhaf. Kendi web sunucusunu kullanıyor ve şüpheli güvenlik altyapısı var. Ancak güzel olan, çalışır duruma getirdikten sonra tansiyonu kaydetmek için başka hiçbir şeye ihtiyacınız olmaması. Aile üyelerinin periyodik olarak kontrol edebileceği ve ayrıca doktor ile paylaşabileceği özel bir web sayfasına birkaç dakika içinde otomatik olarak gönderiliyor. Bakmanız gereken iki aile üyeniz varsa, Blipcare monitörü istatistiklerini ayrı ayrı izleyebilirsiniz.

Hiçbir akıllı telefon, wifi, bluetooth eşleştirme veya kurulum gerektirmiyor.

Otomatik hap dağıtımı için bir çözüm

Son olarak, kullanılacak hapları otomatik olarak dağıtmak için Hero adlı cihazı kullanabilirsiniz. Tabii ki hapların periyodik olarak yüklenmesi gerekiyor, ancak temelde kullanımı çok basit. Sadece bir düğmeye basılıyor ve haplar bir bardağa düşüyor. Bir program belirlersiniz ve hangi hapların ne zaman dağıtılacağını yapılandırırsınız. İşte bu kadar kolay.

SONUÇ

Bu cihazların fiyatı ucuz değil fakat bu akıllı cihazlar ailemiz için bir güvenlik duygusu sunar. Ancak hazırlıklı olun. Herhangi bir ev teknolojisinde olduğu gibi, ortaya çıkan sorunları çözmek için bazı teknik destek ihtiyaca hazırlıklı olmanız gerekiyor.

Sağlıkla kalın.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et