Teknoloji

Akıllı Telefonların Bilmediğiniz Gizli Özellikleri

Akıllı telefon kullananların bir çoğunun bu özelliklerden haberi yok. Oysa bu bilinmeyen özellikler çok işinize yarayacak. Çok az kişinin bildiği gizli özellikleri sizin için bir araya getirdik. Emin olun bu öğrendiklerinizden sonra akıllı telefonunuz sizin için daha değerli olacaktır.

Artık hepimiz itiraf etmeliyiz ki hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan cep telefonunun bağımlısı olmuş durumdayız. Yolda, evde, işte ve hatta tuvalette bile elimizden düşmüyor. Yararları var, fakat zararları da yok değil. Hepimizin bir gün bu bağımlılıktan kurtulması dileğiyle yazımıza başlıyoruz.

Akıllı Telefonların Bilmediğiniz Gizli Özellikleri

1- Şarj tasarrufu yapmak

şarj tasarrufu

Telefonunuzda tam olarak bir siyah ekran teması kurarak telefonunuzun şarjından tasarruf edebilirsiniz. Siyah ekran teması telefonunuzun şarj süresini uzatma da yardımcı olacaktır. Siyah ekran teması sayesinde Amoled ekranlar siyah rengi vermek için piksellerini kapatmaktadır ve bu sayede telefonunuzu şarj süresi uzamaktadır. Akıllı telefonlarınızda siyah ve beyazın ortasında fazla renk yoğunluğu olmayan tonlar seçmeniz genel olarak bataryanızın dostu olacaktır.

2- Şarjın %1 olması

şarj yüzde 1

Bazen fırsat bulamadığımız da telefonu tam şarj şarj edemiyoruz ve öyle bir an gelir ki ihtiyacınız olduğunda telefonun şarjının yüzde bir kaldığını görürsünüz. Hiç endişelenmeyin! Eğer ki çok acil bir işiniz varsa ve şarjınız sizi yarıda bırakıyorsa yapmanız gereken ufak bir ipucu var.

Telefonunuzu 45-55 saniye sallamanız lazım. Bu sağlayacağınız saniyeler çok önemli. Salladıktan sonra telefonunuz sizi 10 dakika daha idare edebilir. Bu bilgi aklınızdan çıkmasın elbet bir gün işinize yarayacaktır.

3- Kayıp cep telefonu bulma özelliği

kayıp çalıntı telefon

Bu özellik sayesinde cep telefonunuz çalındığı veya kaybettiğiniz zaman bulabiliyorsunuz. Android cihazlar için bu özelliği tarif edelim. Öncelikle Google arama kutucuğuna Android Device Manager yazalım ve arama sonuçlarından ilk arama sonucunu tıklayalım.

android device manager

Açılan sayfada Google e-posta adresinizi ve şifrenizi yazalım ve ardından açılan sayfada telefonunuz bulunduğu yer çıkacaktır. Açılan sayfada ilk önce telefonunuzun sinyal bildirimini göreceksiniz. Bu sayede telefonunuzun yer tespitini yapabilirsiniz. Diğer işlem, çalıntı veya kayıplara karşı telefonunuzu kilitleme özelliği. Telefonu kapatma özelliği sayesinde ise telefonunuzu çalıntı ve kayıplara karşı kapatabilirsiniz.

4- Telefonunuzu mikroskoba dönüştürmek

telefonu mikroskopa dönüştür

Mobil cihazınızın kamerasını hiçbir aparat kullanmadan mikroskoba çevirebilirsiniz. Nasıl mı? Sadece bir su damlacığı ile parmağınıza aldığınız az miktarda su damlacığının mobil cihazınızın kamerasının üzerine hafifçe bırakın ama belirttiğimiz gibi bu su damlacığı gerçekten az olmalı ki cihazınız ile fotoğraf çekerken düşmesin. Bu aşamadan sonra mikroskopla incelemek istediğiniz nesnelere cihazınızın kamerası ile iyice yaklaşın. Tam anlamıyla mikroskobun sunmuş olduğu özellikleri sunmada yine nesneleri yakından incelemeniz için pratik ve masrafsız bir çözüm.

5- Telefondan hologram yapma

hologram yapma

Evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz bu proje ile akıllı telefonunuzu 3 boyutlu bir hologram projeksiyon haline getirebilirsiniz. Gerekli malzemeler ise yalnızca CD kabı, maket bıçağı veya benzer keskin bir bıçak, cetvel, tükenmez kalem, bant ve yapıştırıcı ve kareli bir kağıt. Dilerseniz YouTube’da videolara bakıp dilerseniz de kendi hayal gücünüzle yapabilirsiniz. Bu görsel şölene ulaşmak hiç de kolay değil fakat biraz sabretmenin sonunda sonuca ulaşacaksınız.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et