Teknoloji

Ortak Kullanıma Açık Bilgisayarlardan İşlem Yaparken Dikkat Edin

\"ortakOrtak kullanıma açık bilgisayarlardan işlem yaparken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar bulunmaktadır.

Öncelikle tarayıcınızın (Internet Explorer, Google Chrome, Firefox vb.) yapılandırmasını kontrol ederek kullanıcı adı ve şifre bilgilerinin kaydedilmediğinden emin olun. Bunun için örneğin internet explorer da önce \”Araçlar\” ardından \”İnternet seçenekleri\” bağlantılarını tıklayın. Açılan pencerede \”İçerik\” sekmesine ve burada \”Otomatik Tamamla\” bölümündeki \”Ayarlar\” düğmesine tıklayın. Buradaki parola kaydetme seçeneklerini etkisizleştirdikten sonra tarayıcıyı kullanabilirsiniz.

Firefox tarayıcısında aynı seçeneklere erişmek için önce \”Araçlar\” sonra \”Seçenekler\” bağlantısına tıklayın. Buradaki \”Gizlilik\” sekmesinde parola saklama seçeneklerini bulabilirsiniz.

\"firefox

Ortak kullanıma açık bilgisayarı kullanmak zorunda olduğunuzda sizin için önemli olan banka vb. işlemler için çok önemli olmadıkça giriş yapmayın. Eğer mutlaka kullanmak zorundaysanız işiniz bittikten sonra başka bir güvenli bilgisayar ortamında şifrelerinizi değiştirin. Bu sayede keylogger gibi bir programla şifrelerinizin çalınma olasılığını engellemiş olursunuz.

Web sayfalarındaki oturum açma bilgilerinin kaydedilme seçeneğinin etkisiz olduğundan emin olun. Bir web sitesine giriş yaparken \”beni hatırla\” veya \”parolamı kaydet\” gibi seçenekleri mutlaka etkisizleştirin.

\"kullanıcı

Bunu yapmadığınızda sizden sonra bilgisayarınızı kullanacak olan kişi; hesabınıza giriş yapabilir, e-postalarınızı okuyabilir hatta şifrenizi değiştirerek hesabınızı ele geçirebilir.

Oturum açmış durumdayken bilgisayarın başından ayrılmayın. Eğer ayrılmanız gerekiyorsa başlattığınız tüm oturumları sonlandırın. Kullandığınız klavye başkaları tarafından kolayca izlenebiliyorsa parola girişlerinde meraklı gözlere karşı dikkatli olun.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et