Teknoloji

Türkiye\’de İlk Güneş Enerjili Arabalar Trafikte

Adıyaman Üniversitesi teknoloji fakültesi dekanlığı tarafından tasarlanarak üretilen ilk resmi güneş enerjili prototip araçlar trafiğe çıktı.

Televizyonda gururla izlediğim bu araçlar Adıyaman\’da trafiğe çıktı ve büyük bir ilgi gördü. Biliyorum ki ülkemizde de ziyadesiyle ilgi görecek.

Araçlar güneş enerjisiyle çalışıyor. Özelliği ise Türkiye\’nin, ilk güneş enerjisiyle çalışan resmi araçları. Bu araçlardan 2 tane üretilmiş. Biri 4 kişilik diğeri ise 12 kişilik. Adları ise \’Fırat\’ ve \’Komagene\’.

Bölgenin şartlarına uygun olarak tasarlanan araçlar 50 km hız yapıyor. Hem çevreci hem de yakıt maliyeti az. Araçların tavanındaki güneş panelleri sayesinde toplanan enerjiyle araç çalışıyor. Kışın veya güneş olmadığı günlerde ise elektrik enerjisiyle çalışabiliyor. Elektrik enerjisiyle ise 100km de 2TL gibi cüz\’i bir elektrik sarfiyatı kullanıyor.

Güzel ülkemin güzel insanları, isteyince herşeyi yapabiliyoruz. Tebrik ediyorum. Umarım ülke sathına yayılarak ülke ekonomisine ve çevreye katkı sağlar.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

One thought on “Türkiye\’de İlk Güneş Enerjili Arabalar Trafikte

  • GÖkHan

    Benzin fiyatları almış başını giderken,dünyanın en pahallı benzinini kullanan ülkeler arasında başı çekerken benzine alternatiflerin çıkması çok olumlu birşey bence.Aslında geç bile kalınmış bir alternatif.Umarım en kısa zamanda seri üretime geçilebilir.Yurdum insanına hayırlı olur inş.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et