Genel

ADSL Kurulumu

Bu internete bağlanabilmek için ADSL kurulumunu nasıl yapacağımızı öğreneceğiz.

Herhangi bir internet servis sağlayıcısına (TTnet, SmileADSL, biriNet vb.) abone oldunuz ve modem cihazınızda hazır. Fakat ADSL kurulumunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz? İşte bu noktada size baştan sona ne yapmanız gerektiğini anlatacağız.

Kurulum için AirTies RT-204 kablosuz modemi örnek alıcaz. Fakat diğer modem kurulumlarını da aynı yöntem ve sırayla yapabilirsiniz.

Öncelikle gerekli olan kablo ve cihazlarımızı kontrol edelim:

  1. AirTies RT-204 Kablosuz ADSL2+
  2. Güç (elektrik) adaptörü
  3. Ethernet kablosu
  4. Standart telefon/DSL hat kablosu
  5. ADSL-telefon hattı ayırıcısı (splitter)

Kuruluma Başlamadan Önce

Kuruluma başlamadan önce bilgisayarınızın yerel ağ bağlantısı ayarlarında “Otomatik olarak IP adresi al” ve “DNS sunucu adresini otomatik olarak al” seçeneklerinin işaretli olduğundan emin olunuz. Bunun için Windows bilgisayarınızda

1. Başla (Start) – Ayarlar (Settings) – Denetim Masası’na (Control Panel) tıklayınız.
2. “Ağ” (Network) ikonuna çift tıklayınız.
3. “Internet iletişim kuralları (TCP/IP)” seçeneğini seçerek “Özellikler” (Properties) düğmesine tıklatınız.
4. Açılan “Internet İletişim Kuralları (TCP/IP) Özellikleri” başlıklı pencerede “Otomatik olarak bir IP adresi al” (Obtain an IP address automatically) ve “DNS sunucu adresini otomatik olarak al” (Obtain DNS server address automatically) seçeneklerini işaretleyiniz.

Internet

Kurulum için modeminiz ile birlikte gelen Kolay Kurulum CD\’sini bilgisayarınıza takınız. Kablo bağlantılarını gösteren açıklamalar genellikle gösterilecektir. Bunun için aşağıdaki tabloya bakarak modem bağlantılarınızı tabloda gösterilen sıraya göre yapıp kontrol edin:

adsl

Bağlantılarınızı yaptıktan sonra kurulum ekranında ADSL üyelik bilgilerinizi gireceğiniz kolay kurulum programına devam edeceksiniz. Kurulumu tamamladıktan sonra son olarak modeminizin açma-kapama düğmesine basarak modeminizi açın. Böylece otomatik olarak internete bağlanacaksınız.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et