Teknoloji

Güneş Enerjili Araçta Yeni Bir Proje

\"Ae2Dünyanın yakıtı hızla tükenirken maliyeti düşük daha çevreci araçlar üretmek için Türkiye\’de de çalışmalar devam ediyor. Bu çarpıcı projelerden biri de, Yıldız Teknik Üniversitesi’nin “Ae2 Project” güneş enerjili aracı.

Türkiye genelinde kişilerin ve firmaların, özellikle üniversitelerin geleceğe dönük teknolojik çalışmaları bu anlamda bizleri gururlandırıyor. Geleceğin Türk mühendisleri çok takip edemesek de ilgili projeler üzerinde çalışmalarında yürütüyor ve yarışmalara katılıyorlar. Bunlardan biri YTÜ Elektrik Elektronik Bölümü öğrencileri tarafından geliştirilen ve Almanya’nın ardından Hollanda’da düzenlenen Shell Eco Marathon Europe 2012 yarışında başarı elde eden güneş enerjili Ae2 Project aracı. Dünyanın en prestijli alternatif enerjili verim yarışı olan bu yarışma da başarı gösteren proje,  güneş enerjili prototip araç kategorisinde Avrupa’nın 10 finalist projesinden biri olarak ülkemizi temsil etti.

\"Ae2

\"Ae2

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et