Genel

Dialer\’lara Dikkat Edin

\"dialer\"Genellikle \”çevirici\” olarak adlandırılan \”dialer\”lar küçük bir programdır. Kullanıcıların bilinçsiz bir şekilde yüklediği bu tip programlar, meydana getirdiği sonuçlarla çok tehlikeli olabilirler.

Nasıl bir tehlikeden bahsediyoruz? Bu tip programlar, siz farkına bile varmadan PC\’nize yükleniyorlar ve modeminizle İnternete bağlandığınız anda, servis sağlayıcının sunucusu yerine yurt dışındaki farklı bir sunucuya bağlanmanıza neden oluyorlar.

Dialer\’lara MP3 sitelerinde ya da cinsel içerik sunan sitelerde sıklıkla rastlıyoruz. Ancak cep telefonları için logo ve melodi arayanlar da, bu büyük tehlikeden etkilenme riskiyle karşı karşıya. Bir an için, yeni melodiler sunduğunu iddia eden bir siteye bağlandığınızı düşünün… Siz bir melodi üzerine tıkladığınızda, karşınıza bir mesaj gelebilir ve bu melodiyi indirmek için öncelikle küçük bir programı bilgisayarınıza yüklemeniz gerektiği mesajını alabilirsiniz. İşte, indirmeniz gereken bu program, aslında \”dialer\”dır. Eğer programı indirir ve yüklerseniz, İnternet bağlantınız kesilecek ve bilgisayarınız başka bir sunucuya bağlanacaktır. Başlangıçta zararsız gibi görünen bu durum, milyarlar tutarında bir fatura ile karşılaşmanıza neden olabilir. Çünkü yapılan bağlantının ücreti, standart bir İnternet bağlantısından kat ve kat daha yüksektir.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et