Teknoloji

TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Başlıyor

2022 TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Uluslararası ve Liseler Arası Düzeyinde Başlıyor.

TÜBİTAK tarafından 2005 yılından bu yana düzenlenmekte olan Uluslararası Efficiency Challenge (EC) Elektrikli Araç Yarışları ve ilk kez 2021 yılında düzenlenen Liseler Arası Efficiency Challenge (EC) Elektrikli Araç Yarışları başvuruları https://www.t3kys.com/tr/ sistemi üzerinden alınmaya başladı.

2005 yılından bu yana düzenlenen Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları ve ilk olarak 2021 yılında düzenlediğimiz Liseler Arası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları, lise ve üniversite öğrencileri ile kamuoyunda alternatif ve temiz enerji kaynakları konusunda farkındalık oluşturmayı, ülkemizin batarya beslemeli araçlar teknolojisinde gelişimine katkı sağlamayı,  katılımcılara mesleki ve sosyal alan deneyimi kazandırmayı amaçlıyor.

Bu yıl Uluslararası EC Elektrikli Araç Yarışları hidromobil kategorisi TENMAK Başkanlığı desteği ile düzenlenecek.

Yarışma, bu yıl 19 – 24 Temmuz 2022 tarihlerinde gerçekleşecek. Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilecek yarışlarda takımlara 40.000 TL destek, 50.000 TL’ye kadar ödüller verilecek.

2021 Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları

Tüm başvurular, https://www.t3kys.com/tr/ sistemi üzerinden devam ediyor.

ÖNEMLİ

Başvuru için son tarih: 28 Şubat 2022

GENÇLER, GELECEĞİN TEKNOLOJİLERİ İLE YARIŞIYOR

2018 yılından itibaren TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen yarışlar, öğrencilerin araç teknolojileri konusunda bilgi birikimi ve deneyim kazanmasını sağlamak, dünyadaki gelişmeleri takip etmelerini teşvik etmek, alternatif enerjilerin araç teknolojilerinde kullanımı konusunda toplumumuzda farkındalık oluşturmak, alternatif ve temiz enerji kaynaklarının otomotiv sanayiinde kullanımını yaygınlaştırmak ve ülkemizde hızla gelişen elektrikli araçlar sektörüne destek olmayı amaçlıyor.

Türkiye, Azerbaycan ve KKTC’den lise ve dengi okullar ile tüm dünyadan üniversite öğrencilerinin katılabildikleri yarışlarda takımlara 40.000 TL’ye kadar destek ve 50.000 TL’ye kadar ödüller veriliyor.

Uluslararası EC için: https://www.teknofest.org/tr/competitions/competition/44

Liseler Arası EC içinhttps://www.teknofest.org/tr/competitions/competition/26

Yarışma Hakkında

  • Yarışma Elektromobil (Batarya Elektrikli) ve Hidromobil (Hidrojen Enerjili) olmak üzere iki kategoriden oluşmaktadır.
  • Yarışmaya, Türkiye veya yurt dışında öğrenim gören tüm üniversite öğrencileri (lisans, yüksek lisans, doktora) katılabilir.
  • Değerlendirme; yarış kapsamında alınan Gelişme Raporu, Teknik Tasarım Raporu ile Sürüş Videosu ve Yarış Puanlaması olarak üç farklı aşamada yapılacaktır. Gelişme Raporu ve Teknik Tasarım Raporu dosyalarını göndermeyen takımlar yarışmaya katılmaya hak kazanamayacaklardır.

Kaynak: https://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/genclerimiz-gelecegin-teknolojileri-icin-yarisiyorlar

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et