Sözlük

Metaverse Nedir?

Metaverse, kısaca sanal bir kurgusal evrendir. Öte evren olarak da adlandırılan dijital bir dönüşümdür. Metaverse aslında bir evrimdir.

Metaverse, son günlerde çok konuşulur ve tartışılır oldu. Kullanmış olduğumuz teknolojilerin daha kullanılabilir bir yöntemle insanların önüne sunulması. Mobil cihazınızda bir uygulamayı kullanıyorsunuz ama Metaverse’de sayesinde artık o dünyanın içinde bir yaşayan bir aktör oluyorsunuz. Bunu bize sağlayan teknoloji Web 3.0.

Artık yeni bir çağa doğru gidiyoruz. Bu çağ, hemen, hızlıca, birdenbire olmasa da kısmen de olsa bizim içimize gelecek. Bu süreç içerisinde, metaverse sayesinde insanlar sanal kurgusal bir evrenin içerisinde dijital ikizlerini yaşayan bir aktör olacaklar. Tamamen kurgusal bir evrende yaşayan insanlar dünyasını ifade ediyor diyebiliriz.

Metaverse, sizin kullanmış olduğunuz profili bir dijital vücut haline getirmeyi sağlayacak. Dünya bunu son 10 yıldır kullanıyor. Oyunlarda bir profil oluşturuyorsunuz ve oyun içinde bir aktör oluyorsunuz. Oynuyorsunuz, kazanıyorsunuz, kaybediyorsunuz. Bir sürü senaryonun içinde teknolojiyi kullanıyorsunuz. Metaverse dediğim konu, sizin bu dünya içerisinde bir aktör olarak varoluşunuzu sağlayacak. Bunu dijital bir ikiz olarak düşünebiliriz. Kişilerin bu dijital ikizi “Avatar” olarak adlandırılıyor.

Metaverse ile insanlar bir nevi Matrix filmini yaşayacak.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et