Yazılım

Acrobat DC Ara Yüzünü Tanıyalım

Adobe Acrobat DC ara yüzü, tutarlı bir Ana Sayfa görünümü deneyimi kullanarak masaüstü ve mobil cihazlarda dosyalara ve araçlara erişmeyi kolaylaştırıyor.

Acrobat DC Ara Yüzü

Adobe Acrobat kullanıcı arabiriminde Ana Sayfa, Araçlar ve Belge olmak üzere üç görünüm bulunur.

Ana Sayfa

Burası, Acrobat’ta açık PDF olmadığında görüntülenen giriş veya açılış sayfasıdır.

Araçlar

Burası,  Acrobat’taki  araçları  keşfedebileceğiniz  yerdir. Tüm Acrobat araçları bu görünümde gösterilir.

Belge

Bu görünüm, Acrobat’ta belge açıldığında kullanılan varsayılan görünümdür. Birkaç belge açtığınızda her belge aynı uygulama penceresinde birer sekme olarak açılır.

A. Son dosyalar B. Yıldızlı kartlar C. Başlangıç kartları D. Dosyaları arama E. Bildirimler F. Bağlam Bölmesi G. Siz ve başkaları tarafından paylaşılan dosyalar H. İmza için paylaşılan sözleşmeler 

1 Ana sayfa görünümünde dosyalara erişme

Ana Sayfa görünümü, Ana Sayfa sekmesini seçtiğinizde veya Acrobat DC programında açılmış bir PDF dosyanız olmadığında görünür.

  • Sol bölmede, Son Kullanılanlar, Yıldızlı, Taramalar, Bilgisayarım, Document Cloud, Hesap Ekle, Sizin tarafınızdan Paylaşılan, Başkaları tarafından Paylaşılan, İnceleme İçin ve İmza İçin Paylaşılan dosyalar dahil olmak üzere birden çok dosya listesine erişebilirsiniz.
  • Sağ üstte bir arama kutusu, Acrobat eğitimleri bağlantısı ve dosya etkinliği uyarıları için bildirim zili göreceksiniz.

Bir dosya seçildiğinde sağ tarafta görüntülenen ayrıntılar panelinde dosyanın küçük resimli önizlemesi ve sık kullanılan araçların listesi verilir. Paneldeki Son Kullanılanlardan Kaldır seçeneğini kullanarak Son kullanılan dosyalar listesinden seçtiğiniz dosyaları kaldırabilirsiniz. 

2 Araçlar merkezinde araçları kullanın

Araçlar merkezi, Acrobat DC’de bulunan araçları kullanmak ve keşfetmek için görüntülediğiniz alandır. Açık bir PDF belgeniz olduğunda ve bir araç seçtiğinizde, belge ile ilgili işlem yapabileceğiniz bazı özel komutlar veya bir araç çubuğu görüntülenir. Bazı araçları bir belge açmadan da açabilirsiniz. Araç, bir belgenin açılmasını gerektiriyorsa araç seçimi yapıldığında bir belge seçmeniz istenir.

3 Araç kısayollarını özelleştirin

Sağdaki bölme, sık kullanılan araçlara hızlı erişim için araç kısayollarını gösterir. Bir aracın kısayolunu eklemek için Araçlar merkezini açın ve istediğiniz araç adının altındaki Ekle düğmesini tıklayın.

Dilerseniz aracı eklemek için aracı sağ bölmeye sürükleyebilirsiniz.

Sağ bölmede bir araç kısayolunu kaldırmak için araç adının altındaki Aç öğesinin yanındaki Aşağı Ok düğmesini tıklatın ve ardından Kısayolu Kaldır‘ı seçin.

Alternatif olarak kısayolu kaldırmak için sağ bölmede ilgili kısayolun çarpı düğmesini tıklatın.

4 Belge Görünümü

Birkaç PDF’yi görüntülemek için varsayılan olarak sekmelere ayrılmış bir arabirim görülür. Birkaç PDF açtığınızda her PDF aynı uygulama penceresinde birer sekme olarak açılır. Üst kısımdan başlayarak sekmeler arasında geçiş yapabilirsiniz. Sekme adı, sekmede açılan dosyanın adını gösterir. Belge sayısı fazla olduğunda ve belge görünümüne sığmadığında belge sekmeleri arasında geçiş yapabilmeniz için sağa doğru önceki ve sonraki düğmeleri görüntülenir.

Menü çubuğu ve araç çubuğu, çalışma alanının üst kısmında görünür. Bağımsız uygulamanın çalışma alanının ortasında belge bölmesi, solunda gezinme bölmesi ve sağında araçlar veya görev bölmesi bulunur. Belge bölmesinde PDF’ler görüntülenir. Sol taraftaki gezinme bölmesi, PDF’ye göz atmanıza ve PDF dosyalarındaki diğer seçenekleri yürütmenize yardımcı olur. Pencerenin üst tarafına yakın araç çubukları PDF’lerle çalışmak için kullanabileceğiniz diğer kontrolleri içerir.

Çevrimiçi Depolama Hesabı (Document Cloud)

Depolama listesinde dosyalarınıza erişebileceğiniz çevrimdışı ve çevrimiçi yerler belirtilir. Yerel bilgisayarınız dışında erişebileceğiniz dosyalar ve konumları şunlardır:

  • Sol bölmedeki Document Cloud bağlantısını kullanarak Adobe Document Cloud’da güvenle depolanan dosyalar.
  • Box, Dropbox, Google Drive, OneDrive ve Microsoft SharePoint gibi çevrimiçi hesaplarınızdan. Sol bölmedeki Hesap Ekle bağlantısını kullanarak hesapları ekleyebilirsiniz.

Kaynak: https://helpx.adobe.com/tr/acrobat/using/workspace-basics.html

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et