Teknoloji

İnceleme: Nokia Lumia 920

\"LumiaMicrosoft’un yeni mobil işletim sistemi olan Windows Phone 8’li ilk Nokia akıllı telefonlardan biri Lumia 920. Bu yeni mobil işletim sisteminin yine geçtiğimiz aylarda PC’ler ve dizüstüler için çıkan Windows 8 ile çok sayıda ortak özelliği var, özellikle de ardında değişik uygulamalar olan canlı döşemeler dikkati çekiyor. Bu sistemin en belirgin avantajı, bununla arayüzün diğer mobil işletim sistemlerine göre çok daha kolay kişiselleştirilebilmesi. Her program açılışında karşınıza çıkan animasyonlar ise biraz sinir bozucu olabiliyor. Bu durum mesela iOS’tan daha şık bir şekilde görünüyor, ancak gereksiz yere program açılışlarını geciktiriyor ve pil harcıyor.

 

[to_like]

Lumia 920 özellikle yapısıyla dikkat çekiyor: Bu telefon çoğu rakibinden daha büyük ve daha ağır, 188 gram ağırlığı ile test ettiğimiz en ağır telefonlardan biri. Nokia cihazın ön yüzünü komple sadece ekran için kullanmamış. Bunun yerine kullanım elemanları olan bir çubuk da ön yüzde yer alıyor. Yine de ekrana 4,5 inçlik bir alan ayrılmış ve bu ekran iPhone’a göre daha yüksek bir piksel yoğunluğuna sahip. Yaptığımız ölçümlerde ekran parlaklık ve kontrast olarak çok iyi değerler elde etti. Sadece renk gösterimi ideal değil, Lumia bunun için yeterince renk nüansına sahip değil. Buna karşın ekranın duyarlılığı büyük bir avantaj, hafif bir parmak hareketiyle bile istediğiniz işlemi uygulamaya koyabiliyorsunuz. Bunun dışında da sistem bir iPhone kadar akıcı tepki veriyor. Ekranın dışında 8,7 megapiksellik kamera da dikkat çekici. Lumia 920, optik imaj sabitleyiciye sahip ilk akıllı telefon kamerasına sahip. Bu da değişik durumlarda pozitif bir etki sağlıyor. Mesela karanlık ortamlarda daha uzun bir ışıklandırma süresi seçilebildiği için, daha iyi çekimler mümkün oluyor. Cihazın donanım özellikleri de teknolojik olarak çağa uygun ve LTE de dahil olmak üzere tüm yaygın mobil iletişim standartlarını destekliyor.

Lumia\’nın 8,7 megapiksel kamerası gerçeğe yakın, canlı renkleriyle oldukça etkileyici, hatta ortam ışığının yeterli olmadığı koşullarda bile çekimler oldukça başarılı.

Lumia 920 devamlı sörf yapanlar için ideal değil, zira online süresi kendi sınıfındaki cihazların ortalamasının bir saat gerisinde.

Fiyatı ise yaklaşık 1650TL

\"lumia920yellow\"

[/to_like]

 

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap!

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

%d