Sabit Disk Markalarından Hangisi Daha Fazla Başarısız?

Veri depolama şirketi Backblaze tarafından yapılan araştırmaya göre, ortalama bir sürücü için raf ömrü 4 yıl.

Şirketin son analizi gösteriyor ki; sürücü markaları 60.000 ‘den fazla sabit disk detaylarında daha sık başarısız. Bu araştırma, piyasadaki her sabit disk üreticisinin kapsamlı bir incelemesi değil, ancak toplu olarak sabit disk satın alan bir şirketin bağımsız verisi olup piyasada en büyük oyunculardan satın alan bir şirket.

harddisk markaları başarısızlık grafiği

Western Digital sabit diskleri, Backblaze şirketinin kendi sunucularında kullandığı en yüksek başarısızlık oranına sahip.

İlk bakışta, sabit disk teknolojisi geliştirilmeli gibi görünüyor. Böylece yıldan yıla, başarısızlık oranı azalır. En büyük gelişme, 2015 ve 2016 yılları arasında Seagate‘de oldu. Başarısızlık oranı, yarıdan daha fazla %10,68 den %3,48 oranına düştü. (Aynı zamanda 2016 yılında örneklem büyüklüğü de 18.017 sürücüden 36.863 sürücüye çıktı.)

Backblaze veri çıkışları gösteriyor ki, başarısız olasılığı yüksek olan sabit diskler açısından, 2016 yılında %6.55 oranıyla Western Digital. 1691 sürücü üzerinde, yaklaşık 110 tanesi başarısız oldu.

Muhtemelen başarısızlığı en az sürücü markası HGST,  bir tüketici pazarı hedefi olmayan Western Digital tarafından sahip olunan bir sabit disk şirketi. HGST sürücüleri %1’lik başarısızlık oranına sahip.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap