Tokyo 2020 Olimpiyatları için Robot Hakem Geliyor

Hakem tartışmalarına son! Tokyo 2020 Olimpiyatları için Robot Hakem Geliyor.

Her yaşam alanına girmeye başlayan robotlar, artık spor müsabakalarında söz sahibi olacak. Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda robot hakemler görev yapacak.

Robotlar her yaşam alanın hayatımıza girmeye devam ediyor. Özellikle Japonlar için bu durum hızlı ileriliyor. Üretimden ev işlerine kadar birçok alana ait geliştirilen robotlara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Tokyo 2020 Olimpiyatları için tasarlanan robot hakem, böylesi büyük bir organizasyonda yer alarak bir ilk olacak.

Yeni Robot Sistemi Hangi Firma Üretecek?

Cnet’in haberine göre, Japon Slot Siteleri teknoloji şirketi Fujitsu firmasının geliştirdiği robotlar Tokyo 2020 olimpiyat oyunlarında atletizm dalında hakemlik yapacak. Güçlü lazerler ile atletlerin 3D modellemelerini gerçek zamanlı olarak çıkaracak sistemde, her hareket en hassas şekilde takip edilecek ve o spor dalının kurallarına uygun olarak puanlama gerçekleştirilecek.

Tokyo

Yeni Sistem Ne Sağlayacak, Nasıl Çalışacak?

Yeni sistemin amacı jimnastik ve dinamik spor dallarında puanlamaların tarafsızlığı konusundaki şüpheleri oradan kaldırmak. Japon Jimnastik Derneği’nin de desteklediği sistemde, 10 ya da daha fazla kameranın ve 3D lazer sensörlerin kullanılacak. Her karede 76,800 hareket noktası ölçümlenecek ve buna göre sporcunun performans puanları belirlenmesine katkı sağlanacak. Yeni teknolojinin Tokyo 2020’den önce hazır duruma getirilmesi bekleniyor.

Kaynak

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap