Teknoloji

OPPO, Türkiye’de Test Üretimine Başladı

Çinli dev akıllı telefon markası OPPO, İstanbul Tuzla’da yapımı devam eden fabrikasında test üretimine başladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “OPPO’nun Tuzla’daki tesisleri, global cep telefonu markaları arasında ana kart dahil tüm sistemlerin CKD sistemiyle Türkiye’de üretildiği ilk fabrika olma özelliğini taşıyor.” dedi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Tuzla’da 12 bin metrekare kapalı alana sahip fabrika üretim tesisine dönüştürüldü. Böylece fabrika, Çin menşeli cep telefonu markası OPPO tarafından akıllı telefon fabrikası olarak hizmet verecek. OPPO, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yatırım teşviki ile desteklenmişti. OPPO üretim tesisinde kurulum çalışmalarına kasım ayı itibarıyla başlanmıştı.

Fabrikada yaklaşık 3 ay içinde SMT üretim bandı ve tüm sistemler kuruldu. Aynı zamanda deneme üretimi aşamasında önemli sayıda yeni istihdam oluşturuldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, fabrikanın kurulum çalışmaları ve test üretimlerini yerinde inceledi. Ayrıca Bakan Mustafa Varank’a, fabrika ziyaretinde OPPO yöneticileri eşlik etti.

Çalışanlarla sohbet eden Varank, test üretiminden çıkan cep telefonlarını imzaladı. Bakan Varank, çok yakında “Made in Türkiye” ibareli, OPPO marka akıllı telefonların raflardaki yerini alacağını duyurdu.

Test üretimine başlayan fabrikanın resmi açılış töreni için gün saydığını belirten Varank, “OPPO’nun Tuzla’daki tesisleri, global cep telefonu markaları arasında ana kart dahil tüm sistemlerin CKD sistemiyle (ana karttaki parçaların fabrikada birleştirilmesi) Türkiye’de üretildiği ilk fabrika olma özelliğini taşıyor. Fabrikada tam kapasite üretime geçilmesiyle yaklaşık 1000 kişinin istihdam edilmesi bekleniyor.” dedi.

oppo

YABANCILAR TÜRKİYE’DE YATIRIM YAPIYOR

Dünyanın dev akıllı telefon üreticileri, Türkiye’ye yatırımlar yapmaya başladı. Özellikle orta-yüksek ve yüksek teknoloji ürünlerde söz sahibi global firmaların benzer yatırımları önümüzdeki dönemde de artacağı öngörülmektedir. Akıllı telefonlar alanında yapılan bu yatırımlar ülkemizde önemli yetkinliklerin oluşmasına da katkı sağlayacak. Teknoloji tedarikçisi yeni yerli firmalarımız bu sayede ekosisteme dahil olacaktır.

oppo

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/akilli-telefon-ureticisi-oppo-turkiye-de-test-uretimine-basladi/2168118

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et