Teknoloji

Dünyanın İlk Cep Telefonu

Motorola DynaTAC 8000X dünyanın ilk cep telefonuydu. 6 Mart 1983\’te iletişimin güçlü devi Motorola, hiçbirzaman, hiçbiryerde çoğu kişinin aklına gelmeyeceği şeyi yaptı.

Yıllardır Motorola taşınabilir iletişimi ön planda olmuştu. 1930 yılında İkinci Dünya Savaşı sırasında müttefikler için iki yönlü telsiz geliştirdiler ve ilk ticari olarak başarılı araç radyosu ürettiler. Savaştan sonra çağrı cihazları ve araç radyo transponder cihazlarını geliştirdi. Sonuç olarak 1969 yılında Ay\’a ilk ayak basan Neil Armstrong\’un ünlü sözlerini iletti. Aynı radyo frekanslarının, aynı anda başka yerlerde yeniden kullanılabileceğini sağlayacak \’hücre\’ teknolojisine dayanarak, cep telefonu üretme ihtimalini üstünde durmaya başladı ve sonunda da bu teknolojiyi hayata geçirdi.

DynaTAC 8000X, 28 ons yani 785 gr. ağırlındaydı ve 300x44x89mm boyutlarında devasa bir araçtı. Konuşma süresi 1 saat ve bekleme süresi 8 saat idi.

Web Tasarım

Dünyanın İlk Cep Telefonu

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et