Teknoloji

Türkiye’de Üretilen Xiaomi Akıllı Telefonları, Nisanda Satışta

Global teknoloji devlerinin Türkiye’ye yatırımları sürüyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’de test üretimine başlayan Oppo’nun ardından Xiaomi’nin fabrikasını da ziyaret etti. Tesiste incelemelerde bulunan Bakan Varank, “Önümüzdeki aydan itibaren bu fabrikada üretilen telefonlar, Türkiye’de satılmaya başlayacak.” dedi. Bakan Varank, tesisinin yılda 5 milyon akıllı telefon üretim kapasitesine sahip olacağını vurgulayarak “Tam kapasiteyle üretime geçildiğinde 2 bin vatandaşımız istihdam imkanı bulacak.” diye konuştu.

Fabrikadaki incelemelerinin ardından değerlendirmelerde bulunan Bakan Varank, özetle şunları söyledi:

Özellikle global teknoloji firmalarının Türkiye’de akıllı telefon pazarına yatırım yapmaya başladıklarını daha önce konuşmuştuk. Tüm Türkiye’nin aslında merakla beklediği bir husustan bahsediyoruz. Xiaomi telefonlarının üretildiği ve önümüzdeki dönemde üretileceği Avcılar’daki fabrikayı ziyaret ediyoruz. Bildiğiniz gibi Xiaomi bir global teknoloji firması. Şu anda marka olarak dünyada en üst sıralara tırmanan, dünyanın en güçlü firmaları arasında yer alan Çin menşeili bir firma. İşte Xiaomi artık telefonlarını Türkiye’de üretmeye başlıyor.

xiaomi

Xiaomi Türkiye Fabrikası

Dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi Xiaomi, 30 milyon dolarlık yatırım yaptı. Bu yatırımla 15000 metrekare arazi üzerine kurulu Türkiye’deki fabrikasında üretime başlamıştı. Ayrıca küresel tedarikçi Salcomp iş birliği ile hayata geçirilen fabrika, yıllık 5 milyon adet telefon üretim kapasitesine sahip.

Çinli teknoloji devi Xiaomi, Finlandiya menşeli Salcomp ile Türkiye’de yapacağı üretim için İstanbul Avcılar’ı seçmişti. Salcomp firması ise dünyanın en büyük şarj ve akıllı telefon aksesuarı üreticisi. Burada 1975 yılında kurulmuş eski bir fabrika binası baştan aşağı yenilendi. Fabrikanın 15000 metrekarelik kapalı alanı, 7500 metrekarelik temiz odası bulunuyor. Ayrıca bu üretim tesisinde Salcomp’un teknoloji çözüm ortaklığını ise Kontrolmatik firması üstleniyor.

Kaynak:
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/cinli-akilli-telefon-ureticisi-xiaomi-30-milyon-dolarlik-yatirimla-turkiyede-uretime-basliyor/2133557
https://sanayi.gov.tr/medya/haber/yerli-xiaomiler-nisanda-satista

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et