Teknoloji

Elon Musk ve Yapay Zeka

Tesla ve Space X‘in kurucusu ve teknoloji kralı Elon Musk yapay zeka meraklısı olması dışında, dünyanın en zengin insanlarından biri.

Elon Musk, bir Twitter gönderisinde chatGPT adlı bir yapay zeka sohbet robotu üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Kullanıma sunulmasıyla büyük bir trend yakalayan Chatgpt, insanlarla sohbet edebiliyor ve hatta kendisi de orijinal içerik üretebiliyor.

Elon Musk Hayatı Kısaca

Elon Musk dünyanın en zengin insanları arasında ve daha işini bitirmeye yakın bile değil. 1971 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’de doğdu. Amerikalı mühendis, mucit, yatırımcı ve girişimcidir. Uzay yolculuğu, elektrikli arabalar ve güneş enerjisinde çoktan devrim yarattı ve henüz işi bitmedi.

Beş çocuk babası ve Tesla ile SpaceX’in kurucusudur. Neuralink, Musk’ın insan beynini bilgisayarlara bağlamayı amaçlayan son projesidir. Ve bu konular hakkında sadece konuşmuyor; bunları yapıyor! Elon Musk hakkında pek çok şey söyleniyor: dünyanın en zengin insanı, bizi iklim değişikliğinden kurtaracak adam ve hatta Forbes tarafından “yaşayan en büyük girişimci”.

Elon Musk pek çok şeyle tanınıyor: Elektrikli otomobil şirketi Tesla, uzay keşif şirketi SpaceX, Neuralink ve hyperloop gibi fütüristik projeler. Ve ortaya çıktığı üzere, kendisi aynı zamanda bir yapay zeka uzmanı.

Aslında Elon Musk 20 yılı aşkın bir süredir yapay zeka üzerine çalışıyor! En sevdiği kitaplardan birinin, yapay zekanın kendimiz hakkında bilgi edinmemize ve kendi zihnimizi daha iyi anlamamıza nasıl yardımcı olabileceğini anlatan Jaron Lanier’in The Dawn of the New Everything adlı kitabı olduğunu söylüyor. Bu kitaba ek olarak Elon Musk, yapay zekanın yeni sanat ve müzik türleri yaratmada nasıl yardımcı olabileceğini düşündüğü hakkında da tweet attı. Hatta “CHATGPT” adlı bir program yaratarak Eva adlı bir yapay zeka botuyla Twitter üzerinden konuşmasını sağladı ve bir noktada Twitter’da en çok takip edilen ilk 100 hesap arasına bile girdi!

Ama endişelenmeyin-Elon Musk gelecekten hiç korkmuyor! Aslında, doğru kullandığımızda yapay zekanın bizi her zamankinden daha akıllı yapacağına inanıyor. Bu yüzden belki de her şeyin yoluna gireceğini söylediğinde ona güvenmeliyiz!

Yapay Zekanın Tehlikeleri Konusunda Uyarılar

Axios ile yakın zamanda yaptığı bir röportajda Musk, yapay zekayı düzenleme konusunda daha proaktif olmamız gerektiğini düşündüğünü söyledi. Yapay zeka söz konusu olduğunda “dikkatli olmamız gerektiğini” söyledi. Yapay zekaların düzenlenmesinin mümkün olup olmadığından emin olmadığını, ancak mümkünse, kontrolden çıktıklarında ne kadar tehlikeli olabilecekleri nedeniyle bunu yapmamız gerektiğini düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Musk, Tesla’nın 2016 yılında sürücüsüz otomobiller üzerinde çalışmaya başlamasından bu yana YZ’nin tehlikeleri konusunda uyarılarda bulunuyor. O zamanlar, yapay zeka söz konusu olduğunda insanların çok fazla güvendiğini düşündüğünü söylemişti; şimdi ise çok güçlenmeden ve kontrolden çıkmadan önce yapay zeka konusunda yeni düzenlemelere ihtiyacımız olduğunu söylüyor.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin