Teknoloji

Mobil Güvenlik Büyük Tehdit

\"MobilGeçen yıl Trevor Eckhart adlı bir araştırmacı, hizmet sağlayıcıların Carrier IQ (carrieriq.com) adında bir hizmet kullandığını ortaya çıkardığında birçok mobil kullanıcının tepkisini çekti. Çoğu uzmana göre Carrier IQ bir rootkit gibi işlev göstermekte ve hatta kısa mesajlarınızı ve e-postanızı bile takip edebilmekteydi. Carrier IQ mobil hizmet sağlayıcıların yüklediği bir yazılımdı  ancak hacker’lar da aynı şeyi yapabiliyor hatta dahili kamera kullanılmazken bile video ve ses kaydeden bir uygulama yükleyebiliyordu.

Ancak akıllı telefonunuzun masanızdaki PC’ye göre bir avantajı mevcut. Bir 3G veya 4G sinyali üzerinden bağlandığınızda hizmet sağlayıcınız sürekli olarak telefonunuza gelen ve telefondan giden trafiği takip etme avantajına sahip. (Bilgisayarımızla ilgili olarak çalışan bazı geniş bant sağlayıcılar da aynı şeyi yapabilmekte) Siz şehirde gezinip baz istasyonu değiştirdikçe hizmet sağlayıcılar bağlantıyı otomatik olarak değiştiriyor ve bu da hacker’ların rootkit yüklemesini zorlaştırıyor. Buna karşın mobil güvenlik 2012’de önemli bir konu olacak. Bazı büyük mobil operatörlerin, trafiği analiz eden, zararlı programları kayıt altına alan ve telefonunuzun işletim sistemine erişimi bloke eden Lookout (mylookout.com) adlı bir tehdit yönetim sistemi kullanmaya başladığını da müjde olarak verebiliriz.

Benzer biçimde antivirüs yazılım üreticilerinin de mobil cihazlar için yatırımlarını artırması büyük avantaj sağlıyor. Telefonlarımız akıllandıkça ve daha fazla bilgi taşıdıkça, güvenliklerinin öncelikli hale gelmesi olası.

Kaynak: PCnet

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın