Teknoloji

Bilgisayarınızı Güvenli Yapın

\"solucanlar\"Bilgisayarınızı güvenli kılmanın yolları çok kolay olsa da sanırım bunu önemsemiyoruz. Vaktimizi almayacak birkaç işlemden öteye gitmeyen yapılması gerekenler, bilgisayarımızı sürekli olarak güvenli olmasını sağlayacaktır.

Bilgisayarınızın internet bağlantısı varsa, işletim sistemi ile ilgili güncelleştirmeleri otomatik olarak indirin. Bu özelliği etkinleştirmelisiniz.

Kişisel bilgisayarınızı kullanırken de bilgi güvenliğini sağlamalısınız. Kişisel bilgilerinizi ele geçirmeye yönelik casus yazılımlara karşı Anti-Spyware yazılımı kullanın.

İşletim sisteminizin mutlaka lisanslı olmasına önem verin. Kopya yazılımların farklı yapılandırmaları olabilir ve bu yüzden var olan açıklardan ötürü bilgisayarınız zarar görebilir.

İşletim sisteminizin otomatik güncelleştirme özelliğini açın. Böylece işletim sisteminiz için çıkan yamaların yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

İşletim sisteminizde yerleşik olarak bulunan veya ayrıca kullandığınız güvenlik duvarını mutlaka etkinleştirin. Güvenlik duvarı, internet erişiminizi denetler ve dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı korunmanızı sağlar.

Güncel bir antivirüs programı kullanın ve veritabanının güncel olmasını sağlayın. Hergün türeyen zararlı yazılım ve virüslerden korunmanın en etkili yolu budur.

Lisanslı yazılımlar kullanın. Kırılmış programları asla kullanmayın. Bilgilerinizi ise yedekleyin.

Tanımadığınız kişilerden gelen e-postaları silin. Tanıdığınız kişilerden gelen şüpheli e-postaları ise ilgili kişiye danışmadan veya sormadan açmayın.

Spam olarak adlandırılan e-postalardan kurtulmak için uygun bir yazılım kullanın.

Evinizdeki internet bağlantınız için kullandığınız abonelik şifrenizi mutlaka değiştirin.

Internet bağlantınızı bir başkasıyla paylaşmayın.

Kablosuz ağ cihazınızın desteklediği şifreleme yöntemlerinden birini mutlaka kullanın. Şu an yaygın olarak kullanılan en güvenli yöntem WPA2 standardıdır.

Internete erişmediğiniz zamanlarda modeminizi kapatın.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

One thought on “Bilgisayarınızı Güvenli Yapın

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et