Teknoloji

Microsoft, OpenAI’ye Büyük Yatırım Yaptığını Duyurdu

Microsoft, okunabilir metinler yazabilen ve yeni görüntüler oluşturabilen ChatGPT ve diğer araçların üreticisi olan yapay zeka girişimi OpenAI’ye “çok yıllı, milyarlarca dolarlık bir yatırım” yaptığını duyurdu.

Pazartesi günü teknoloji devi, yeni anlaşmasını San Francisco merkezli OpenAI ile 2019 yılında 1 milyar dolarlık bir yatırımla başlayan ve büyüyen ortaklığının üçüncü aşaması olarak nitelendirdi. En son yatırımı için dolar tutarını açıklamadı. Çok ilginç!

Yatırım duyurusu, Microsoft’un Ekim-Aralık mali çeyreğine ait kazançlarını bildirmesinin planlanmasından bir gün önce geldi. Aynı zamanda geçen hafta küresel iş gücünün yaklaşık %5’i olan 10.000 çalışanı işten çıkarma planlarını açıkladıktan sonra gelmesi tesadüfi olmasa gerek!

Microsoft, güçlendirilmiş ortaklığının “bu faydaların dünyayla geniş çapta paylaşılmasını sağlamak için AI atılımlarını hızlandırmaya” yardımcı olabileceğini söyledi.

Ortaklık, Microsoft’u çok sayıda mesleğin yanı sıra internet arama işini dönüştürebilecek yeni yapay zeka atılımlarını ticarileştirmede Google ile rekabetini keskinleştirecek şekilde konumlandırıyor.

OpenAI

OpenAI’nin ücretsiz yazma aracı ChatGPT, 30 Kasım’da kullanıma sunuldu ve yapay zekadaki yeni ilerlemelerin olasılıklarına kamuoyunun dikkatini çekti. Bu yapay zeka; sohbet edebilen, talep üzerine okunabilir metinler üretebilen, dijital kitaplardan, çevrimiçi yazılardan vb. oluşan geniş bir veritabanından öğrendiklerine dayalı yeni görüntüler ve videolar üretebilen yeni nesil makine öğrenimi sistemlerinin bir parçası olarak karşımıza çıktı.

OpenAI, Aralık 2015’te kurulduğunda, kar amacı gütmeyen bir yapay zeka araştırma şirketi olarak başladı. Tesla CEO’su Elon Musk‘ın eş başkanı olduğu ve ilk yatırımcıları arasında yer aldığı kuruluşun belirtilen hedefleri, “dijital zekayı, finansal getiri sağlama ihtiyacıyla sınırlandırılmadan, bir bütün olarak insanlığa en çok fayda sağlayacak şekilde ilerletmek” idi.

Bu durum, 2018 yılında, insan benzeri okunabilir metin paragrafları oluşturmak için ilk nesil GPT modelini piyasaya sürdükten kısa bir süre sonra, kar amacı gütmeyen bir Open AI LP işletmesini bünyesine kattığında ve neredeyse tüm personelini işletmeye kaydırdığında değişti. Elon Musk ise 2018 yılında yönetim kurulundan ayrıldı.

OpenAI’nin diğer ürünleri arasında ilk olarak 2021’de piyasaya sürülen görüntü oluşturucu DALL-E, bilgisayar programlama asistanı Codex ve konuşma tanıma aracı Whisper yer alıyor.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et