Genel

ChatGPT Tam Kapasite Çalıştığından Çöktü!

Yapay zeka araştırma şirketi OpenAI, 30 Kasım 2022 tarihinde sohbet robotu ChatGPT‘yi halka açmıştı. GPT-3.5 dil modelini temel alan sohbet robotu ChatGPT beta olarak kullanımda. Fakat son birkaç gündür yoğun ilgiden ötürü çöktü.

https://chat.openai.com adresinden sisteme ulaşmak istediğinizde “ChatGPT şu anda tam kapasitede” hatası ile karşılaşıyoruz. Bunun yanında sistem, aynı sayfada farklı, ilginç ve eğlenceli mesajlar yayınlıyor. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi:

ChatGPT Nedir? Nasıl Çalışır?

Chat GPT henüz beta olarak kullanımda olmasına rağmen yetenekleriyle ilgileri üzerine çekmeyi başardı. Hatta ChatGPT’nin Google’ın yerini alacağı dahi konuşuluyor. ChatGPT’nin kullanımı ücretsizdir. ChatGPT, modeli istenen davranışa yönlendirmek için insan gösterimlerini kullanan bir yöntem olan İnsan Geri Bildirimiyle Güçlendirmeli Öğrenim (RLHF) kullanılarak diyalog için optimize edilmiştir.

ChatGPT, kullanıcının görüşmede daha önce söylediklerini hatırlayabiliyor. Fakat ne kadar bilgi tutabileceğinin bir sınırı var. Model, mevcut görüşmeden yaklaşık 3000 kelimeye kadar referans verebilir. Bunun dışındaki herhangi bir bilgi saklanmıyor.

Chat GPT, hemen hemen her şeyi biliyor ve birçok soruya doğal cevaplar verebiliyor. Tabii bu modele, son 1 yıldaki gelişmelerin dahil edilmediğini belirtmek isterim. Yani son 1 yıl içindeki herhangi bir bilgi hakkında birşey sorduğunuzda cevap veremiyor. Bu haliyle dahi  Google’a alternatif olarak gösteriliyor.

ChatGPT Nasıl Kullanılır?

  1. Bilgisayar veya telefonunuzdan https://chat.openai.com web sitesini açın.
  2. OpenAI üyeliğiniz varsa “Log in” butonuna basıp hesabınıza giriş yapın. Hesabınız bulunmuyorsa “Sign up” butonuyla üye olun.
  3. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra açılan sohbet ekranından ChatGPT’yi kullanabilirsiniz. 

OpenAI Kimdir?

OpenAI, dost canlısı Yapay Genel Zekayı (AGI) tüm insanlığın yararına olacak şekilde geliştirmeyi ve teşvik etmeyi amaçlayan bir araştırma şirketidir.

Şirket, Aralık 2015’te Elon Musk, Sam Altman, Greg Brockman, Ilya Sutskever, Wojciech Zaremba ve John Schulman tarafından kuruldu. Şirketin araştırması, AGI’yi insanlık için güvenli ve faydalı bir şekilde geliştirmeye odaklanıyor. Doğal dil işleme, robotik ve yapay zekanın diğer alanlarıyla ilgili bir dizi proje üzerinde çalışıyor. OpenAI ayrıca, geliştiricilerin çeşitli araçlar ve API’ler aracılığıyla teknolojisine erişmesine ve bu teknolojiyi kullanmasına izin veren bir platform işletiyor. Kamunun AI’nın gelişimi hakkında iyi bilgilendirilmesini sağlamak için öğrendiklerini paylaşarak şeffaf olmayı amaçlar.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et