Microsoft, Google’ı Kendi Oyununda Yenecek mi?

Yirmi yıl önce Google, dünyanın en popüler arama motoruyla Microsoft şirketini geride bıraktı. Microsoft şimdi yapay zeka yarışını kazanmak istiyor. 

Google, yenilikçi uygulamalarıyla tarayıcılarda, e-postada ve mobil işletim sistemlerinde Microsoft’u geride bıraktı. Ancak şimdi Microsoft, yapay zekada Google’ı geride bırakan çevik ve yenilikçi bir şirket olabilir. Ve bu OpenAI sayesinde olacak gibi görünüyor.

OpenAI, en havalı ve en heyecan verici ürünlerden biri olan ChatGPT ile piyasadaki en sıcak yapay zeka laboratuvarıdır. Ve Microsoft onun en iyi ortağı. Microsoft’un OpenAI’ye 10 milyar dolar yatırım yaptığını biliyoruz. Bununla beraber Microsoft’un Bing arama motoruna ChatGPT ekleyeceği söyleniyor. Evet, doğru. Çok kötülenen, az kullanılan Bing, sonunda Google’ın aramasında gerçek bir rakip haline gelebilir.

Microsoft’un 10 milyar dolarlık yatırım haberinin ardından ChatGPT’nin Microsoft için “potansiyel bir ezber bozan” olduğunu ifade edenler var. Şirketin aynı hataları tekrarlamayacağı belirtiliyor. Microsoft, bu cephede açıkça agresif ve geride bırakılmayacak gibi görünüyor.

Microsoft & Google

Microsoft, kişisel bilgisayarların büyük çoğunluğu tarafından kullanılan Windows işletim sistemi ve internette gezinenlerin büyük çoğunluğu tarafından kullanılan Internet Explorer tarayıcısı ile bir zamanlar bilgisayar teknolojisinde baskın oyuncuydu. Sonra, haksız yere rekabeti ortadan kaldırmak ve Internet Explorer’ı Windows ile paketleyerek o zamanlar gelişmekte olan tarayıcı pazarını ele geçirmek için kullandığı için dava eden ABD hükümeti ile Microsoft’un başı derde girdi. Dava Microsoft’u yıllarca yordu. Bu ortamda, katlanarak büyüyen bir pazarda insanların tercih ettiği daha iyi ürünler ortaya koyan Google gibi şirketler ortaya çıktı. Buna rağmen Microsoft yine de gayet iyi iş çıkardı. Dünyanın en değerli şirketlerinden biri olmaya devam ediyor ve hala Google’dan daha değerli. Kurumsal müşterileri ile gelirinin büyük çoğunluğunu Microsoft 365 ve Azure gibi ürünler aracılığıyla sağlıyor. Buna karşılık Google, Chrome’dan Gmail’e ve hatta YouTube’a kadar her şeye sahip olan genel tüketici tarafından çokça görünür ve kullanılıyor. Başlıca gelir kaynağı, tüketicilerin internette gezinirken gördükleri dijital reklamlar ve bunu yaparken büyük çoğunluğu Google hizmetlerini kullanmaktadır.

Ancak Google, federal hükümetten ve ülkedeki hemen hemen her eyalet ve bölgeden, daha dün açılan bir dava da dahil olmak üzere çok sayıda davayla karşı karşıya olan bir şirket konumunda. Bunlar, Microsoft’un birçok potansiyele sahip gelişen bir endüstride lider olmasının önünü açabilir. OpenAI gibi şirketler, teknolojide önemli ilerlemeler kaydettiler ve şimdi bunu halka gösteriyorlar. Bu, Google’ın yapay zekanın potansiyelini ve artan önemini fark etmediği anlamına gelmez. Yıllardır AI teklifleri üzerinde çalışıyor ve en iyilerinden bazılarına sahip. AI araştırma laboratuvarı DeepMind’ı 2014 yılında, OpenAI var olmadan önce satın aldı. Ancak Google, ürünlerinin serbest bırakılmadan önce sorumlu ve güvenli olmasını sağlamak istediğini söyleyerek, onlara OpenAI’nin sahip olduğu türden bir tanıtım yapmaktan geri durdu. Belki de bu servisi kaldıracak sunucularına güvenemedi. Sizce, itibar kaybına uğrayacağını düşünmüş olabilir mi? Kimbilir…

Artık ChatGPT ortaya çıktığına göre, Google’ın arayı kapatması ve yapay zeka teknolojisini kendi tekliflerine nasıl entegre etmek istediğini bulması gerekiyor. Bildirildiğine göre, kurucuları Larry Page ve Sergey Brin tekrar göreve çağrıldı. Düşündürücü! Konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın