Laptop’taki Tehlike: Cilt Sendromu

dizustuBir uzman raporuna göre, oyun oynarken ya da araştırma yaparken uzun süre laptop kullanımında üst bacaklarda cilt sendromu geliştiği görülmüş.

Sendrom, bilgisayar ısısına uzun süre maruz kalma sonucu, ciltde kahverengi renk değişikliği ile oluşuyor.

İşviçre’de 5 Kasım Pediatri konulu araştırmaya göre, 12 yaşındaki bir çocuğun birkaç ay boyunca günde birkaç saat bilgisayarda oyun oynadıktan sonra sol uyluğu üzerinde ve üst bacaklarda sünger desenli renk değişikliği meydana geldiği görülmüş. Araştırmacı yazar bununla ilgili, çocuğun sol tarafta sıcaklığı hissettiğini ancak, ne olursa olsun konumunu değiştirmediğini söylüyor.

Araştırmacılar, bunun deride kalıcı renk koyulaşmasına yol açabileceğini ve nadir durumlarda, cilt kanserlerine neden olabileceğini belirtiyor.

Bu durumun nedenleri ise, ısıdır. Dizüstü bilgisayarın optik sürücüsü, pil veya havalandırma fanından kaynaklanmaktadır.

Dizüstü bilgisayarların optik sürücülerinin sol tarafda bulunması nedeniyle bilgisayara bağlı lezyonlar genellikle tek bacak üzerinde gelişiyor. Bu durum tamamen veya kısmen havalandırma fanının tıkanmasından kaynaklanıyor.

Araştırmacılar 10 hastanın birinde, günde 6-8 saat dizüstü bilgisayar kullanımının birkaç hafta sonrasında, üst bacak lezyonları geliştiğini söylüyorlar.

Bunun için ben bacak ile dizüsüt pc arasına yerleştirilen laptop soğutucuları öneriyorum. Bu ürünler artık halk pazarlarında dahi satılıyor.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın