Teknoloji

249 Dolara Chromebook

\"chromebook\"Henüz beklenen ilgiyi göremese de, Chromebook\’la ilgili çabalar artarak sürüyor. Kesenin ağzını biraz daha açan Samsung, Yeni Chromebook\’ları 249 $ fiyat etiketiyle sunacak. Bu fiyat eski modellerin neredeyse yarısı. Chromebook, öyle görünüyor ki en iyi \”ikinci bilgisayar\” olmaya aday.

Cihazın düşük fiyatlı bir ARM işlemcili bilgisayar olması Samsung cephesinde de ilgi uyandınyor Samsung un fiyat indirimine gitmesinin diğer bir sebebi de kapasitenin düşürülmesi. Chromebook\’lar yalnızca 16 GB diske sahip olacak. Bu, çoğu kullanıcının ihtiyacını karşılamazken 100 GB\’lık Google Drive alanı dertlere derman olacak. Google gibi bir \”bulut\” şirketi için yapılabilecek en mantıklı hamlelerden biri bu olsa gerek Ayrıca Chromebook\’lardaki fiyat indirimi, ürünün diğer özelliklerine de yansıyor. Mesela 6,5 saatlik batarya ömru önceki modellerle aynı, ancak 249 dolarlık bir ürün için pek de şikayete değmez diye düşünüyoruz.

\"chromebook\"

11.6\” mat ekranı sayesinde, standart bir dizüstü bilgisayar olarak oldukça büyük değil, ama yine de eski 10\” netbook\’lara göre biraz daha büyük bir cihaz. 6,5 saat pil ömrü (Google\’ın deneylerine dayanmaktadır) ve sadece 1.1 kg ağırlığında oldukça hafiftir.

Chromebook, minimalist plastik bir kabuk içinde (MacBook Air anımsatan), Samsung Exynos 5 çift çekirdekli işlemci, 16GB depolama, 2GB RAM, WiFi bağlantısı ve video görüşmeleri için ön tarafta VGA kameraya sahip.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et