Genel

Nam Salan Hackerlar

İnternette ünlü olmanın tarihi de en az internet kadar eskiye dayanıyor. Tek fark eskiden internette ünlü olanların genellikle hackerlar olması. Şimdilerde ise internete yükledikleri bir videoyla bile ünlü olanlar var.

Şimdi dilerseniz internetin ünlü hackerlarından birkaçını kısaca tanıyalım:

Kevin Mitnick : Hacker denince akla ilk gelen isimlerden birisidir. Condor takma adıyla tanınan hacker, ilk suçunu 1978 yılında işledi. Amatör radyoculukla uğraşan Kevin, bir yandan da telefon sistemleriyle ilgileniyordu. 1981 yılında Kevin bir arkadaşıyla birlikte ise Pasific Bell adlı Telekom şirketinin merkezine girdi. Bu olay aynı zamanda Kevin’ın ceza almaya başladığı ilk olaydı. Bundan sonra Kevin sayısız suç nedeniyle arandı, sayısız ceza aldı. Dünyanın en büyük hackerı olarak bilinen Kevin şimdi bilgisayar ve telefona dokunmamak şartıyla şartlı tahliye edildi ve serbest. Ünlü hacker aynı zamanda FBI’ın arananlar listesine giren ilk hacker unvanına sahip.

Robert Morris: Virüs ve hacker terimlerinin tüm dünyada yaygınlaşmasını sağlayan kişidir. Robert 1988 yılında ilk solucanı (worm) kazara internet ortamında yaydı. Yayılan solucan birçok bilgisayara ulaştı ve büyük zararlara yol açtı.

John Draper (Kaptan Crunch): İnterneti değil ama bugün onun bir parçası olan telefon hatlarını ilk hack eden isim olarak tarihe geçti.

Vladimir Levin: 1995 yılında bir bankayı internet üzerinden 10 milyon $ dolandırdığı gerekçesiyle tutuklandı.

Yskorpitx: Bu güne kadar hacklediği 150 binden fazla site olduğu söyleniyor. Bir Türk ve yurtdışı sitelerini gündeme göre, protesto amacıyla hackliyor. Yerli bir yazılım kullanıyor.

Adrian Lamo: Excite.com’un sisteminde bulduğu açıkla tanındı. Sitelerde bulduğu açıkları site sahiplerine ileterek önlem almalarını isteyen Lamo, iyi niyetli hacker olarak biliniyor.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

2 thoughts on “Nam Salan Hackerlar

  • SessizCrew

    Adamların işleri güçleri yokmu yaf (: saçma sapan şeylerle uğraşıyolar bişi yaptım sanıyorlar sonrada pişman oluyorlar

  • sessizcrew galiba kafa yapin cok farklı calısıyo bu cok farklı bışey yolda yürüyen bi kadini kaçırıp tecavuz edıp öldurmek gıbı degıl tamam suc ama oyle bışey degıl tamamen beynının ışledıgı bı suc . bu yzden boş boş sacma sacma ısler dıyerek geçme bende.. ha program ındırıp lame yapmak cok farklı bısı tabi.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et