Teknoloji

Dizüstü Bilgisayarlardaki Fn Tuşu

laptop

Fn tuşu, PC klavyelerde, genellikle ayrı duran tuşları birleştirmek için kullanılan modifiye tuşlarıdır. Tam boyutlu bir klavyenin dizüstü bilgisayarlara sığması zor olduğundan genelde dizüstü bilgisayarlarda kullanılırlar. “Shift” gibi diğer modifiye tuşlarından farklı olarak, kontrol işlemcisi, Fn tuşuna basılması durumunda farklı bir tuş kodu üretir. Bu durum klavyeye tam boyutlu klavye özelliği verir. “Scroll Lock” ve “Num Lock” gibi standart tuşlarla eşlenirler. Ayrıca Fn tuş takımları, LCD’nin parlaklığını , VGA çıkışını, ses göstergesini, pil şarj durumunu gösterme ya da ses ayarlarını değiştirme amaçlı, sistem arayüzlerinin kontrol etmek gibi görevler için çoğu dizüstü bilgisayarda kullanılır.

Bir Fn tuşu, birçok tuş için bazı komutlar sağlar. Bunlar arasında standart işlev tuşlarının (F1–F12) üst sırasında bulunur.

Fn Tuşunu Kullanma

Klavyede FN tuşu genellikle sol alt köşesinde, CTRL tuşunun hemen sağında bulunur. Klavyelerde alternatif komutları kullanmak için Fn tuşuna basılı tutarken ilgili tuşa basın.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

7 thoughts on “Dizüstü Bilgisayarlardaki Fn Tuşu

 • halil ibrahım ercan

  bılgısayarımda bazı tuşlar ek harf cıkartıyor

 • ismail

  camera yı aktif etmek için hangi tuşa basıyorduk bilen msj atsın isoo_01@hotmail.com
  fn ile neydi Unutum ben

 • dilan harman

  arkadaşlar bluetooth nasıl açılır?

 • vermek zorundamıyım

  fn tuşu ters çalışıyor ne yapcam

 • parça eşya taşıma

  değerli bilgileriniz için tşkrler.

 • istanbul izmir

  bilgileriniz çok işime yaradı. Paylaşımlarınız için teşekkürler…

 • ofis taşıma

  tespitlerinde tşkler

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et