Teknoloji

LCD Ekran Enerji Tasarrufu

\"lcdLCD ekranlar, yüksek teknoloji ile üretilmektedir. Fakat bazen ekran üzerinde siyah ya da parlak noktacıklar oluşabilmektedir. Bunu özellikle LCD monitörlerde görebiliriz. Bunlar ürünün, hatalı olduğu anlamına gelmez.

LCD ekran temizliği önemlidir. Cihazınızı kapattıktan sonra LCD ekranı, yumuşak ve kuru bir bezle temizleyin. Diğer temizleyici ve çözücüler ekranınızda hasara sebep olabilir.

Enerji tasarrufu ile ilgili yapılması gerekenler:

1. Televizyonunuzu izlemediğiniz zamanlarda açık bırakmayın, bekleme konumuna alın. Eğer uzun süre televizyonunuzu kullanmayacaksanız, kapatınız.

2. Televizyon izlediğiniz ortamdaki çevreden gelen gürültüyü önleyin. Televizyonunuzun ses seviyesini, yüksek seviyelere çıkartmamak enerji tasarrufu sağlar.

3. Televizyonunuzun konumunu belirlerken, gün ışığını televizyonun ekranının ön tarafından almayacak şekilde, mümkünse ışığı ekranın arkasından alacak şekilde ayarlayın. Bu sayede televizyonunuzun kontrast ayarını yükseltmeden kullanabilir ve enerji tasarrufu sağlarsınız.

4. Televizyonunuzun otomatik kapanma özelliği varsa kullanınız. TV karşısında uyuyup kalırsanız bu yöntem sayesinde ekranınız açık kalmayıp enerji tasarrufu sağlarsınız.

5. Satın almadan önce LCD ekranın düşük enerji tüketimi yaptığına dikkat edin.

LCD fiyatları ise 400TL ile 1700TL arasında özelliklere ve ekran boyutuna göre değişmektedir.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et