Dijital Birliklere Hazır Olun, Silahlı İnsansız Kara Aracı BARKAN Geliyor

Yerli ve milli silahlı otonom insansız kara aracı BARKAN geliyor. HAVELSAN tarafından 2019 yılından itibaren Ar-Ge çalışmaları yürütülen BARKAN, yakında sahaya çıkıyor.

HAVELSAN Genel Müdür Yardımcısı Muhittin Solmaz, yaptığı açıklamada, otonom insansız sistemlere yönelik çalışmalarının yaklaşık 2 yıl öncesine uzandığını belirtti. Robotik otonom sistemler üzerinde Ar-Ge çalışmalarına başladıklarını ve orta sınıf birinci seviye insansız kara araçlarında ciddi mesafe katettiklerini belirtti. Ayrıca Solmaz, insansız hava araçlarında da bulut altı kategorisinde çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi.

Yapay zekâ ile güçlendirilen BARKAN, HAVELSAN’ın bir süredir üzerinde çalıştığı “dijital birlik” konseptinde kullanılacak. Milli robot askerimiz olarak ifade edilen BARKAN, yıl sonunda sahaya çıkacak.

SÜRÜ YAPAY ZEKALI BARKAN GÖREVE HAZIRLANIYOR

BARKAN
( Mehmet Ali Özcan – Anadolu Ajansı )

BARKAN Silahlı İnsansız Kara Aracı’nın geliştirme faaliyetlerinde sona geldi. Milli teknoloji ile geliştirilen BARKAN, bu yıl sonunda sahaya sunulacak.

Barkan, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın orta sınıf birinci seviye kategorisindeki teknik şartname kriterlerini karşılayacak şekilde 500 kilogram civarında ağırlığa sahip olacak. Aynı zamanda bu kara aracına, uzaktan komutalı sarp silah sistemi entegre edilecek. Ayrıca uzaktan kontrol ve çepeçevre görüş yeteneği de kazandırılacak.

BARKAN

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap