Teknoloji

Türkiye’de Yapay Zeka Kullanılan Savunma Silahları Neler?

Türkiye’de yapay zeka kullanan yerli savunma silahları birçok yerli ve milli ürün bulunmaktadır. Sizler için yapay zeka teknolojisini kullandığımız savunma silahlarının bir listesini derledim. Bu liste Türkiye’de yapay zeka teknolojisi kullanan savunma silahlarının sadece bir kısmını içermektedir. Haydi inceleyelim.

  1. Bayraktar TB2: Türkiye’nin ilk yerli tasarımı ve üretimi olan insansız hava aracı, yapay zeka teknolojisi kullanılarak hedef takip ve kontrol kabiliyetine sahiptir.
  2. Bayraktar AKINCI: Bayraktar TB2’den daha uzun ve geniş olan TİHA. Milli akıllı mühimmat taşıyabilen insansız hava aracı, yapay zeka teknolojisi kullanılarak hedef takip ve vurma kabiliyetine sahiptir.
  3. Kargu-2: Türkiye’nin ilk yerli üretimi olan kamikaze dronu, yapay zeka teknolojisi kullanılarak hedef takip ve vurma kabiliyetine sahiptir.
  4. T-129 ATAK: Türk Hava Kuvvetleri için üretilen helikopter, yapay zeka teknolojisi kullanılarak hedef takip ve vurma kabiliyetine sahiptir.
  5. Korkut: Türk ordusu için üretilen topçu sistemi, yapay zeka teknolojisi kullanılarak hedef takip ve vurma kabiliyetine sahiptir.
  6. Hisar-A: Türk ordusu için üretilen füze savunma sistemi, yapay zeka teknolojisi kullanılarak hedef takip ve vurma kabiliyetine sahiptir.
  7. Aselsan Remote Controlled Weapon System (STAMP-2): Türk ordusu için üretilen kontrollü silah platformu, yapay zeka teknolojisi kullanılarak hedef takip ve vurma kabiliyetine sahiptir.
  8. Aselsan ASELFLIR-300T: Türk ordusu için üretilen termal görüş sistemi, yapay zeka teknolojisi kullanılarak hedef takip ve vurma kabiliyetine sahiptir.
  9. Aselsan ASELPOD: Türk ordusu için üretilen güncelleme ve veri toplama sistemi, yapay zeka teknolojisi kullanılarak hedef takip ve vurma kabiliyetine sahiptir.

Aşağıda, size özel hazırladığım infografik üzerinden yerli savunma silahlarımızı inceleyebilirsiniz.

yerli ve milli savunma silahları

Bu liste Türkiye’de yapay zeka teknolojisi kullanan savunma silahlarının bir kısmını içermektedir. Buradaki savunma silahları dışında daha birçok silah üretim aşamasında olabilir. En çok bilinen savunma sanayi ürünlerimizi derledim. Saymakla bitmez ve devamı da geliyor.

Türkiye’nin Gelecekteki Yerli Silahlı İnsansız Hava Araçları

1- Bayraktar KIZILELMA MİUS

2- Bayraktar TB3 SİHA

3- TUSAŞ ANKA-3 MİUS

Sizin eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum kısmından yazın. Türkiye’nin milli savunma sanayii ürünlerini diğer ülkelerin ürünleriyle karşılaştırdığınızda nasıl bir değerlendirme yaparsınız?

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et