Teknoloji

8K TV Nedir? 8K Hakkında Merak Ettikleriniz

8K ve 8K Oled TV teknoloji ürünleri piyasada görünmeye başladı. 8K hakkında merakınızı giderecek bilgileri bu yazıda bulacaksınız.

Daha yeni 4K TV’lere alışırken, hatta bu kadar detayın gerekli olup olmadığını düşünürken, bir sonraki teknoloji olan 8K TV ürünleri piyasaya sürülmeye başlandı bile.

8K TV’lerin geldiğini nereden biliyoruz? Cevap çok basit. Las vegas’taki CES 2017 etkinliğinde birçok 8K TV gösterildi. Japon televizyon kanalı NHK ise Tokyo 2020 Olimpiyatları’nı 8K olarak yayınlamayı planlıyor.

Kısacası 8K televizonlar için geri sayım başladı. İşte 8K ve 8K TV’ler hakkında merakınızı giderecek bilgiler.

8K Nedir?

8K, bir TV’de bugüne kadar gördüğünüz en yüksek çözünürlüğü sunuyor. 7680×4320 piksel çözünürlük, toplam 33.177.600 piksele isabet ediyor.

8k tv

8K Hangi İsimle Anılacak?

8K teknolojisinin adı, sunduğu resimlerin yaklaşık 8.000 piksel genişliğinde olmasından kaynaklanıyor. Ancak 8K tanımlaması, Ultra HD teriminin de kapsamına giriyor. Bu yüzden “Ultra HD 8K” terimini kullananlara da rastlayabiliriz.

Fazladan Pikseller Bir İşe Yarıyor mu?

Kesinlikle evet. Full HD 1080p TV’ler, size 2MP’lik bir görüntü sunuyorlar ve bu çözünürlük, telefonunuzun kamerasının çok gerisinde. 4K ile bu 8MP’e yükseliyor ancak insan gözünün kapasitesine kıyasla yine biraz geride kalıyor. 8K’nın sunduğu 33MP resimler ise aradığımız gerçekçiliği sonunda elde edebileceğimiz anlamını taşıyor. Ya da en azından teorik olarak.

8k tv
98 inch 8K TV

8K TV’ler Ne Zaman Satışa Sunulacak?

Tahminler 2018 ve 2020 arasında olacağı ancak bu, bölgesel olarak 8K içeriğin sunulmasına dayanacak. CES 2017’de konuşan IHS Technology üst düzey yöneticisi Paul Gagnon, “8K TV’lerin 2018’den önce geleceğine inanmıyorum, bu gerçekleştiğinde bile yavaş olacak” demişti.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et