Sosyal Medya

YouTube İhtar Sistemi Değişiyor mu? Aklınıza Takılanlar

YouTube ihtar sistemi değişiyor mu? Neden? Telif hakkı mı yoksa Topluluk Kuralları ihtarlarıyla mı ilgili? Artık ceza verilmeden önce uyarı alındığı doğru mu? Aklınıza takılan soruları cevaplayalım.

Bu kez konumuz, Topluluk Kurallarını ihlal eden kanallara verilen ihtarla ilgili değişiklikler.

Topluluk Kuralları ihtar sisteminde yapılan yeni değişiklikleri kavradınız mı? YouTube’dan Matt, bu yeni ve daha basit sistemle ilgili aklınıza en çok takılan soruları yanıtlıyor. Soru-cevap şeklinde değişikliklerin üstünden geçelim.

YANITLANAN SORULAR

– YouTube Topluluk Kuralları İhtarlarında neler değişiyor?

– YouTube neden ihtar sisteminde değişikliğe gitti?

– Topluluk Kuralları ihtarı aldığımda ne olur?

– Kanalımda mevcut bir ihtar bulunuyorsa yine de tek seferlik uyarı alır mıyım?

– İhtar aldığımda “hiçbir şey gönderemeyecek” olmam tam olarak ne anlama geliyor?

– Bu değişiklikler ne zaman yürürlüğe giriyor?

– Telif hakkı ihtarları için de uyarı alacak mıyım? Yoksa bu sadece Topluluk Kuralları için mi geçerli?

– Ben bir yayıncıyım. Canlı yayınlardaki 90 günlük dondurma süresi hala geçerli mi?

– Aldığım uyarı veya ihtar hatalıydı. Ne yapabilirim?

– İhtara göre haklı olduğum ortaya çıkarsa ne olur? İhtarımı siliyor musunuz?

youtube video

Peki, YouTube’da Topluluk Kuralları ihtarlarında neler değişiyor?

25 Şubat 2019’dan itibaren, yeni bir uygulama olarak ilk ihlaliniz için uyarı alırsınız. Bu ilk uyarıda, söz konusu içeriğin kaldırılması dışında ceza verilmez. İlk ihtarların kaza eseri olduğunu ve kimsenin isteyerek kurallara karşı gelmediğini, yalnızca politikaları incelemediklerini bildikleri için bu değişikliği yapıyorlar. Aldığınız uyarı, kanalınıza olumsuz bir etkisi olmadan politikaları anlayabilmenizi sağlar.

Diğer bir değişiklikte oynatma listeleri, canlı yayınlar ve küçük resimler gibi içerik farkı gözetilmeksizin tüm ihtarların aynı cezaya sahip olması. Ayrıca sizi gelişmelerden haberdar etmek için daha fazla sayıda ayrıntılı kaynak, e-posta ve bildirim iletilecek.

Peki, YouTube neden Topluluk Kuralları ihtar sisteminde değişiklik yaptı?

YouTube, ihtar sistemini iyileştirmek için sizden çok sayıda geri bildirim aldı. Tutarlı yaptırımlar, anlaşılır politika ve ihtarın etkisi kutusunda şeffaflık sağlanmasını istediniz. Bu değişiklikler tam da bunu gerçekleştiriyor.

Topluluk Kuralları ihtarı aldığımda Ne Olur?

Uyarının ardından alınan ilk ihtarla 1 haftalık geçici içerik göndermeyi dondurma cezası verilir. Yani bu süreçte YouTube’a yeni içerik gönderemezsiniz. Her ihtar, süresi dolmadan önce, 90 gün boyunca kanalınızda kalır. İkinci ihtarınızda içerik göndermeyi dondurma cezası 2 hafta olacaktır. 90 günlük süreçte üçüncü ihtarınızı alırsanız kanalınız kapatılır.

Kanalımda mevcut bir ihtar bulunuyorsa yine de tek seferlik uyarı alır mıyım?

Evet, yeni sistemde herkes bir sonraki Topluluk Kuralları ihlalinde uyarı alır.

İhtar aldığımda hiçbir şey gönderemeyecek olmam tam olarak ne anlama geliyor?

Canölı sohbete yorum gönderebilirsiniz fakat hiçbir şey yükleyemezsiniz. Buna videolar, canlı yayınlar, hikayeleri özel küçük resimler ve topluluk gönderileri dahildir.

Bu değişiklikler ne zaman yürürlüğe giriyor?

Güncelleme 25 Şubat 2019 tarihinde başlıyor. İhtar ayrıntılarını içeren kolay, anlaşılır e-posta ve bildirimlerde yer alacak. Etkin durumda ihtarlarınız varsa YouTube İçerik Stüdyosu‘nda görebilirsiniz.

Telif hakkı ihtarları için de uyarı alır mıyım? Yoksa bu, sadece Topluluk Kuralları için mi geçerli?

Bu sadece Topluluk Kuralları için geçerli, telif hakkı için değil. Topluluk Kuralları ve telif hakkı ihtarları tamamen birbirinden ayrıdır ve farklı sistemler üzerinden yürütülür. Topluluk Kuralları, YouTube için “yol haritası” olarak görülebilir. Telif hakkı ihlali durumunda, YouTube yayından kaldırma isteği aldığında yasal olarak zorunlu olduğu için içeriği kaldırır. Ardından ilk seferinde olsa bile. bir telif hakkı ihtarı gönderir.

Ben bir yayıncıyım. Canlı yayınlardaki 90 günlük dondurma süresi hala geçerli mi?

Kullanıcıların çoğu bunun çok katı olduğunu bildirmişti. Bu nedenle YouTube, 90 günlük canlı yayın kısıtlamasını kısalttı. Artık uyarının ardından ilk ihtarla canlı yayın dahil olmak üzere YouTube’a yükleme yapmanız 1 hafta boyunca geçici olarak dondurulacak.

Aldığım uyarı ve ihtar hatalıydı. Ne yapmalıyım?

İtiraz edebilirsiniz. Politika ekibi de yeniden incelemeye alır. Nelere yapabileceğinize dair daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

İhtara göre haklı olduğum ortaya çıkarsa ne olur? İhtarımı siliyor musunuz?

Evet, videonuzun Topluluk Kurallarını ihlal etmediği anlaşılırsa videonuzu yeniden etkinleştirilir, uyarı ve ihtarınız kanaldan kaldırılır.

twitter retweets kopen

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et