Genel

YouTube, Gangnam Style’dan 8 Milyon $ Kazandı

\"YouTubeOcak ayı sonunda 2012 yılının son çeyreğinde elde ettiği toplam gelirini açıklayan Google, daha önceki dönemlerde pek bahsetmediği bir gelir kaleminden de bahsetti. YouTube üzerinde paylaşılan videolardan ne kadar gelir elde ettiğini açıklayan şirket yönetimi, 1 milyar izlenme sınırını geçen ilk ve tek video olan “Gangnam Style” klibinden tek başına 8 milyon dolar hasılat yaptıklarını açıkladı.

Koreli tipsiz şekilsiz PSY’ın şarkısı kısa sürede meşhur olmuş, haziran ortasındaki çıkışının ardından YouTube üzerinde en çok izlenen video olmuştu.  An itibarıyla 1,24 milyar izleyici sayısını aşan şarkının sahibi PSY, yapılan hesaplara göre bahsi geçen sekiz milyon doların yarısını kendisi almış durumda. Pek tabii şarkısının YouTube üzerinde bulunması, PSY’ın dünya üzerindeki yayılma hızını onlarca kere artırmış bulunuyor. Konferansın ana başlığı olan Google’ın finansal değerleri sonucundaysa firmanın 2012 yılının son çeyreğinde toplam 14,42 milyon dolar kazandığı ve bu gelirin geçen yılın aynı dönemine kıyasla %36 oranında artış gösterdiği açıklandı.

15 Temmuz 2012 tarihinde yayınlanan bu videonun milyar bayrağını çekmesi yalnızca 5 ay sürdü. Youtube ise bu işten 50 bin dolar kadar para kazandı. Yayından elde edilen reklam geliri ise 350 bin dolar civarındaydı.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın