Sosyal Medya

YouTube Hesabımı Nasıl Güvende Tutarım?

Tüm içerik oluşturucuları için Google hesaplarının güvenliği önem arz eder. Ne yazık ki, son birkaç ay içinde YouTube kanallarının çalınmasında bir artış görülmüştür.  Bu yüzden hesap güvenliğinin ciddiye alınması gerektiğini düşünüyorum. Bj yüzden içerik oluşturucuların hesaplarını güvende tutmalarına yardımcı olması için 3 adım öneriyorum. Bunlar:

1. Güçlü bir şifre oluşturun ve asla paylaşmayın veya başka sitelerde tekrar kullanmayın.

Google Hesabınıza telefon numaranızı eklemek ve güvenli bir şifre tanımlamak, şifrenizin korunmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, şifre bilgilerinizi, asla account.google.com dışında herhangi bir sayfaya girmeyin, çünkü şifreler bu şekilde çalınır. Bir ekiple çalışıyorsanız, şifrenizi o kişilerle paylaşmayın.

2. Hesabınıza kimlerin erişebileceğini izlemenin yanı sıra ek koruma için Google hesabınızda 2 Adımlı Doğrulama‘yı etkinleştirin.

Kimlik avı, kötü amaçlı yazılım, veri ihlalleri ve daha fazlası aracılığıyla, birisinin şifrenizi çalmasını düşündüğünüzden daha kolaydır. 2 Adımlı Doğrulamayı kullanmak, gerçekte siz olduğunuzu doğrulamak için hesabınızı hem şifrenizle hem de telefonunuzdaki bir bilgi istemi veya güvenlik anahtarı gibi fiziksel bir cihaz gibi ek bilgilerle koruyacağınız anlamına gelir.

Hesabınızın olabildiğince güvenli olması için kanalınıza erişimi olan tüm Google hesaplarında 2 Adımlı Doğrulama’yı etkin kılmanızı öneririz.

3. Kimlik avı ve kötü amaçlı yazılım dolandırıcılıklarına karşı dikkatli olun.

İnternet’te ne arayacağınızı bilmek, potansiyel dolandırıcılıkların önüne geçebileceğiniz anlamına gelir. Hesap giriş bilgilerinizi isteyen e-postalara dikkat edin (YouTube’dan hesabınızla ilgili meşru e-postalar asla giriş bilgilerinizi istemez). Bir e-postanın kimlik avı veya kötü amaçlı yazılım dolandırıcılığı olabileceğinden şüpheleniyorsanız, fareyle üzerine gelip doğru olduklarını doğrulamadan önce hiçbir bağlantıyı tıklamayın. E-posta adresinin ve gönderen adlarının eşleştiğinden emin olun ve özellikle çok büyük olan veya bilgisayarınızda bir program çalıştıran tüm indirme veya ekleri taratın. Bunlar, indirildiğinde veri ve bilgisayarlara büyük zarar verebilecek veya ağınıza yetkisiz erişim elde etmek için kullanılabilecek kötü amaçlı yazılımlar olabilir.

Bu üç basit ipucunu unutmayın ve hesabınızı güvende tutmanıza yardımcı olacak güvenlik ayarlarınızı gözden geçirin.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et