Sosyal Medya

YouTube’a Yeni Özellik Geldi: Video Bölümleri

YouTube, uzun videolar için kişinin istediği bölüme hızlıca ulaşmasını sağlayan yeni özelliğini duyurdu. 28 Mayıs 2020 tarihinde Twitter’da paylaşılan “Video Bölümleri” özelliği sayesinde videoları parçalara ayırarak istediğiniz bölüme kolayca ulaşabileceğiz.

Aklımıza hemen şu soru gelebilir:

Bu özellik herkes tarafından kullanılabilir mi yoksa sadece çok sayıda abonesi olanlar mı kullanabilecek? Bu soruya YouTube’un cevabı, “herkes“.

Bu özellik sayesinde videoları, izleyiciler için yapılandırabileceğiz. Bu faydalı özelliğe sahip videolarda, ilerleme çubuğunda video bölümlerini görebileceğiz.

Daha önce YouTube’da 10 dakikadan uzun bir video izlediyseniz, içerik oluşturucunun videonun belirli noktalarına zaman damgaları eklediğini görmüştük. Bu noktalar, uzun olan bir videoda, istediğiniz bölüme kolayca geçmenizi sağlıyor. Örneğin bir videonun giriş kısmını hızlıca geçip konuyu görmek isteyebilirsiniz. İşte bu noktada yeni özellik sayesinde bunu yapabileceğiz. Bu özelliğin eklenmesine kullanıcıların istekleri neden oldu diyebiliriz. Test aşamasında olan özellik kalıcı olacağa benziyor.

YouTube’a gelen yeni video bölümleri özelliği, video oynatıcı çubuğunda bulunuyor. Kullanıcıların istedikleri noktaya atlamaları için zaman damgaları gösteren özellik, şu sıralar çok fazla videoda yer almıyor, ancak önümüzdeki günlerde içerik oluşturucuların bu özelliği daha fazla kullanacağı düşünülüyor. 

YouTube’un sunduğu bu özellik, şu an için tamamen isteğe bağlı olarak geliyor. Yani içerik oluşturucular isterlerse bu özelliği kullanmayabiliyorlar. Ama bu yeni özellik sayesinde istediğiniz yerleri hızlıca geçip, asıl merak ettiğiniz bölüme ulaşabiliyoruz. Dolayıaıyla umarım içerik oluşturucular uzun videolarda bu özelliği kullanırlar.

İçerik üreticiler için de faydalı olacak. Yüklediğiniz her videoya bölüm ekleyebileceksiniz. Bölümler, videonuzu parçalara ayırarak her biri için ayrı bir önizleme sunacak. Bu bölümler ile izleyiciler, videonun farklı bölümlerini tekrar izleyebilecek; böylece daha fazla bilgi edinebilecek. Bu örnek videoda Video Bölümlerini görebilirsiniz.

İçerik Üreticiler için Video Bölümleri Özelliği Etkinleştirme

Videonuzda bölümleri etkinleştirmek için:

  1. YouTube’da oturum açın.
  2. Düzenlemek istediğiniz videoya gidin.
  3. Videonun altından VİDEOYU DÜZENLE‘yi seçin.
  4. Ayrıntıları ekle” sayfasında, “Açıklama” kutusuna zaman damgası ve başlıklardan oluşan listeyi ekleyin.

Video bölümleri oluşturabilmeniz için;

  • Listenizdeki ilk zaman damgasının 00:00 ile başlaması gerekir.
  • Videonuzda artan düzende listelenmiş en az üç zaman damgası olmalıdır.
  • Video bölümleri en az 10 saniye uzunluğunda olmalıdır.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et