Genel

Yaz Sezonu Başlıyor!

Yaz Sezonu dedik ama bu tatilcilerin kullandığı bir terim olsa da yaz gün dönümünü ifade ettik. Yani kuzey yarım kürede yaz mevsiminin başladığını belirtiyoruz. Kuzey yarım kürede, en uzun günler yazın gerçekleşir ve bu tarihler, 21 Haziran ile 22 Eylül arasıdır. Google da bu sebeple bir doodle yayınladı:

yaz sezonu 2020 google doodle

Yaz Sezonu yani yaz gün dönümü hakkında biraz bilgilenelim.

Sıcak günler Kuzey Yarım Küre’de 21 Haziran ile 22 Eylül arasında, Güney Yarım Küre’de ise 22 Aralık ile 21 Mart arasındadır. 21 Haziran’dan sonra Kuzey Yarımküre’de gündüzler kısalmaya (yaz gündönümü), Güney Yarımküre’de ise uzamaya (kış gündönümü) başlar. Yaz, en sıcak mevsimdir. Kuzey Yarım Küre’de en uzun günler yaz mevsiminde gerçekleşir. Dünya ısıyı depo ettiği için en sıcak günler genellikle yaklaşık iki ay sonra ortaya çıkar. Sera etkisi  ve sera gazları yaz mevsiminde oluşur. İnsan sağlığına ve kemik gelişimine büyük katkısı olan D vitamini, güneş ışınlarından alınır. Yazın insanlar cildine ve bazı hastalıklarına iyi gelen deniz suyu ve deniz kumundan faydalanırlar. Güneş banyoları romatizmalar için çok faydalıdır.  Güneşin kuvvetli ışınları birçok hastalıkları yok eder ve iyileştirir. Yazın aşırı ve kavurucu sıcaklığından da sakınmak gerekir. Uzun süre başı açık kalmak, aşırı güneş banyosu yapmak, cilt ve insan sağlığı için çok tehlikelidir. Çok sıcak kavurucu sıcaklıklarda özellikle 11:00 – 15:00 saatleri arasında uzun süre güneş altında kalınmaması gerektiği, uzmanlar tarafından defaatle söylenir.

Herkese mutlu, umutlu, bol güneşli ve sağlıklı günler dilerim.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et