Sosyal Medya

Meta’nın Ücretsiz Görüntü Oluşturucusu Hazır!

Meta’nın yeni yapay zeka görüntü oluşturucusu, DALL-E ve Stable Diffusion’a rakip olacak bir araç olarak piyasaya sürüldü. Meta, Messenger, Instagram ve WhatsApp’taki yapay zeka görüntü oluşturma özelliklerinin ardından bu hafta ücretsiz olarak kullanılabilen kendi yapay zeka görüntü oluşturucusunu (Imagine with Meta AI) tanıttı.

Meta’nın yapay zeka görsel oluşturucu sitesine giriş yaptığınızda, şirketin kendi ürettiği bir dizi yapay zeka görseliyle karşılaşıyorsunuz. Örneğin, okyanusta oturan bir köpek, bir astronot kedi veya şık bir takım elbise giyen bir kaplan gibi ilginç görseller bulunuyor. Ancak, sitenin kullanımı için bir hesap oluşturmanız gerekiyor.

Hesap oluşturduktan sonra, diğer görsel oluşturucularla benzer bir süreç takip ediliyor. İstediğiniz konsepti giriyorsunuz, “Oluştur” butonuna basıyorsunuz ve geri kalanını yapay zeka hallediyor. Ancak, yapılan testlerde, Meta AI tarafından üretilen görsellerin çoğunun etkileyici olmadığı ve genellikle kötü Photoshop işleri gibi göründüğü belirtiliyor.

Bir parti davetiyesi için özel bir görsel, hayalinizdeki grubunuz için bir albüm kapağı mı oluşturmanız gerekiyor? Yoksa sadece hayal gücünüzün sınırlarını mı test etmek istiyorsunuz? Artık imagine.meta.com adresini ziyaret edip oturum açarak görseller oluşturabilirsiniz.

Bununla birlikte, oluşturucunun klavye konusunda zorlandığı da ifade ediliyor. Talep edilen konseptlere uygun görseller üretmede sorun yaşandığı ve bazı durumlarda görüntülerin kalitesinin düşük olabileceği ifade ediliyor. Bu düşük kalitenin, Meta’nın eğitim verilerinin kalitesiyle ilişkili olabileceği düşünülüyor. Meta’nın yapay zekayı eğitmek için Facebook ve Instagram kullanıcılarının herkese açık görüntülerini kullandığı ve bu veri setinin 1,1 milyardan fazla görüntü içerdiği söyleniyor.

En azından Meta, yapay zeka tarafından üretilen görüntülere filigran ekleyerek, bu görsellerin yapay zeka tarafından oluşturulduğunu açıkça belirtiyor.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et