Genel

Google Ads için Yeni Ek Ücretler

Google’ın reklamcılık hizmetini (Google Ads) kullananların faturalarında ek ücretler kapıda! Google’ın yeni bildirisine göre Yasal İşletim Maliyet altında 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren ek ücretler geliyor.

1 Ekim 2021’den itibaren, Google Ads aracılığıyla satın alınan reklamlar ve rezervasyon yoluyla satın alınan YouTube yerleşimleri ile ilgili fatura ya da ekstrelerinizde yeni bir ek ücret göreceksiniz. Google, Önemli Yasal Uyarı başlığıyla müşterilerine gönderdiği e-postada, söz konusu ücretlendirme hakkında bilgi verdi. Bu kapsamda şirket şu uyarıda bulunuyor:

“1 Ekim 2021’den itibaren, Google Ads aracılığıyla satın alınan reklamlar ve rezervasyon yoluyla satın alınan YouTube yerleşimleri ile ilgili fatura ya da ekstrelerinizde yeni bir ek ücret göreceksiniz. Söz konusu ücretlendirme, aşağıdaki bölgelerde yayınlanan reklam veya yerleşimler için geçerlidir:

Avusturya’da yayınlanan reklamlar: Faturanıza veya ekstrenize %5 Avusturya DHV Ücreti eklenecektir
Fransa’da yayınlanan reklamlar: Faturanıza veya ekstrenize %2 Yasal İşletim Maliyeti eklenecektir
Hindistan’da yayınlanan reklamlar: Faturanıza veya ekstrenize %2 Yasal İşletim Maliyeti eklenecektir
İtalya’da yayınlanan reklamlar: Faturanıza veya ekstrenize %2 Yasal İşletim Maliyeti eklenecektir
İspanya’da yayınlanan reklamlar: Faturanıza veya ekstrenize %2 Yasal İşletim Maliyeti eklenecektir
Türkiye’de yayınlanan reklamlar: Faturanıza veya ekstrenize %5 Yasal İşletim Maliyeti eklenecektir
Birleşik Krallık’ta yayınlanan reklamlar: Faturanıza veya ekstrenize %2 Birleşik Krallık DHV Ücreti eklenecektir

Bu ek ücretler, söz konusu bölgelerde dijital hizmet vergisi yasalarının getirdiği maliyetin bir kısmını karşılamak amacıyla uygulanmaktadır.”

Peki, bu açıklama ne anlama geliyor?

Otomatik ödemeler ve aylık faturalandırma

Örneğin, 100 TL‘lik bir bütçeniz varsa ve Türkiye’de yayınlanan reklamlar için 5 TL yasal işletim maliyeti eklenir. Faturanız 105 TL (artı KDV gibi vergiler) olarak düzenlenir.

Manuel ödemeler veya ön ödemeler

Manuel ödemeler yoluyla ödeme veya otomatik ödeme hesabınızda ön ödeme yaparsanız, söz konusu ücretler ödemenizin tamamı harcandıktan sonra alınabilir. Bir sonraki ön ödemenizden otomatik olarak düşülecek bir açık bakiyeniz kalabilir. Örneğin, Türkiye’de yayınlanan reklamlar için 5 TL Yasal İşletim Maliyeti tahakkuk ederse ve 100 TL’lik yeni bir ödeme yaparsanız, reklam göstermek için 95 TL (100 TL – 5 TL) krediniz olur ve kullanılabilir bakiyeniz 95 TL olarak görünür. 

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et