Teknoloji

Dünyanın Biyodizel ile Çalışan İlk Jeneratörü

Dünyanın tamamen biyodizel ile çalışan ilk jeneratörü, prototip olarak Türkiye’de üretildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dünyanın ilk %100 biyodizel jeneratörü prototipinin üretildiği Arken Jeneratör’ü ziyaret etti. 

Bakan Varank, Arken Jeneratör fabrikasını gezerek, üretilen Dizel Jeneratör Sistemleri ve Solar UPS hakkında bilgi aldı. Buradaki incelemeler sırasında yetkililerin kendisine biyodizel jeneratörle ilgili müjde verdiğini ifade eden Bakan Varank, “Dünyanın ilk tamamen biyodizel yakıtlı jeneratörlerini prototip olarak üretmişler. Bunu da özellikle çevreci kaygıları olan sektörlere satmayı planlıyorlar.” dedi. Fabrikadaki incelemenin ardından açıklamalarda bulunan Bakan Varank şunları kaydetti:

Arken, 3 İTÜ’lü Elektrik Mühendisinin kurduğu bir jeneratör fabrikası. Arkadaşlarımızın gayretinden gösterdiği çabadan etkilendim. Arken Jeneratör başladığı andan bugüne gayretiyle önemli bir marka haline gelmiş. 72 ülkeye de ihracat yapmayı başaran Arken Jeneratör ile bugüne kadar yaptıklarını ve bundan sonra yapacaklarını konuştuk. Jeneratör sektörü günden güne değişiyor. Dizel ve benzinli jeneratörlerin yanında artık hibrit ürünler var, güneş enerjisine dayalı çözümler var. Arken’in en güçlü yanlarından bir tanesi terzi usulü diyebileceğimiz spesifik projelere özel işler yapabilmesi. Bizim geleceğe dönük projelerimizde kendilerinden nasıl faydalanabileceğimizi konuştuk.

Türkiye önemli bir üretim ülkesi. Genç beyinlerimizin gayretleriyle ülkemiz ekonomisi günden güne büyüyor gelişiyor. Burada da Arken’in nasıl büyüyüp geliştiğini marka haline geldiğini görüyoruz. Ben burada gördüklerimden çok memnun oldum. Arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. İnşallah Arken markasını dünyanın 72 ülkesinde değil 172 ülkesinde görürüz. Biz üretimcilerimizi ziyaret etmeye onları desteklemeye devam edeceğiz

BİYODİZEL JENERATÖRÜN PROTOTİPİ

Arken Jeneratör Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel de şunları söyledi: “Vatanımıza, milletimize nasıl bir değer üretebiliriz düşüncesiyle yola çıktık. Standart jeneratörlerimizi üretirken bunlarla ilgili otomasyon, senkron gibi noktalarda da mühendislerimiz çalışıyor. Yüzde 100 biyodizel ile çalışan jeneratörümüzün prototipini yaptık. Aynı zamanda hibrit solar sistemlerle ilgileniyoruz.”

20 MİLYON DOLARLIK CİRO

Arken Jeneratör, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği mezunu Alaadtin Birkan Yüksel, Recep Aşırok ve Kemal Teryaki tarafından 2012’de İstanbul’da kuruldu. %100 Türk sermayeli şirket, 300 personeliyle dizel ve benzinin yanı sıra biyodizel, hibrit ve güneş enerjili sistemler üzerinde de çalışmalar yürütüyor. 2020’de 20 milyon dolarlık ciro yapan şirket, bu cironun yarısını ihracattan elde etti.

YÜZDE 100 BİYODİZEL İLE ÇALIŞIYOR

Üretilen biyodizel jeneratör, hayvansal ve bitkisel atıklardan oluşan dizelin geri dönüşüm olarak kullanılması prensibine dayanıyor. Yüzde 100 biyodizel ile çalışır hale getirilen jeneratörün patentini de alan Arken Jeneratör, orta vadede prototipini ticarileştirmeyi planlıyor.

Kaynaklar:
https://www.sanayi.gov.tr/medya/haber/dunyanin-ilk-100-biyodizel-jeneratoru
http://www.arkenjenerator.com.tr/sanayi-ve-teknoloji-bakani-mustafa-varank-arkeni-ziyaret-etti-haberdetay

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et