Genel

Zararlı Yazılım Solucanlar için Hangi Önlemler Alınmalı?

Virüslerin kuzenleri solucanlar (worms) zararlı yazılım olup kişisel verilerinizin güvenliği için bazı önlemler almanız gerekir. Her şeyden önce bir antivirüs yazılımı edinmeli ve bu yazılımı sık sık güncellemelisiniz. Ancak, bilgisayarınıza yüklediğiniz diğer programlardaki açıklar nedeniyle solucanların bulaşma riskinin tamamen ortadan kaldırılamayacağını da unutmayın. Bu programlardaki güvenlik açıklarından yararlanan zararlı yazılım solucanlar, antivirüs yazılımının varlığına karşın yine de bilgisayarınıza bulaşabilirler. Uzmanlarca önerilen en etkin önlem, e-postaların merkezi bir bilgisayarda tarandıktan sonra kullanıcı bilgisayarlarına dağıtılması. Çünkü virüs ve solucanlar, internet üzerinde en çok e-posta aracılığı ile bulaşmaktadırlar.

Solucanlardan kendinizi korumanıza yarayacak yöntemlerden biri de bilmediğiniz kişilerden gelen e-postaları açarken dikkatli olmak. Bildiğiniz kişilerden gelen dosya eklerini ise önce bir virüs taraması yapıp sonra açmanız daha iyi olur. (Ama ne kadar uğraşırsanız uğraşın, herhangi bir ek gelmeden ya da gelen eki açmadan da “solucan bulaşabileceğini” unutmayın.) Kullandığınız yazılımlarda saptanan güvenlik açıklarını kapatmak için çıkarılan yamaları mutlaka yüklemelisiniz. Bir bilgisayar ağı üzerinde çalışıyorsanız, sadece tek bir klasörü paylaşıma açmalı ve bu paylaşım düzeyini de “salt okunur” olarak belirlemelisiniz. Ya da virüslerle uğraşmak hoşunuza gidiyorsa, bunların tam tersini yapmalısınız. Tercih sizin.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et